11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 2, 2019

Наместо да паметите кога да се напиете таблети за контрацепција, можете да носите контрацептивен...

Контрацептивните таблети се ефективни само ако се сетите да ги испиете. Со цел  контрацепцијата да се интегрира во животите на жените на многу понеупадлив...

Македонија очекува половина милијарда евра грчки инвестиции во енергетиката

Премиерот Заев од денешната посета на грчкиот колега Ципрас со неговата владина и бизнис делегација очекува да се зголеми економската соработка и инвестициите, особено...

ВИДЕО: Ова е првата количка за пазарење во светот со вештачка интелигенција

Ви ја претставуваме Caper Smart Cart, првата количка за пазарење во светот со вештачка интелигенција. Станува збор за навистина паметна количка која со помош...

BBC и Discovery потпишаа договор вреден 351 милион евра

Телевизиските сервиси BBC и Discovery го потпишаа најголемиот договор во историјата на британскиот јавен сервис за продажба на програмски содржини, во вредност од 351...

Отворен повик за иницијативи за иновативни решенија за домување

Хабитат Македонија, национална афилијација на меѓународната непрофитна организација Habitat for Humanity International, во соработка со Тервилигер центарот за иновации во домувањето од Атланта, САД,...

Илјадници Германци ги претвораат своите домови во вистински електрани

Илјадници Германци ги претвораат своите домови во вистински електрани со помош на паметни батерии поставени во подрумите, во која се складира енергијата од соларните...

Значително зголемен интересот на младите за програмите на Фондот за иновации и технолошки развој

Пристигнати се 88 предлог проекти во рамки на вториот јавен повик за финансирање научно-истражувачки проекти во основни и средни училишта – „Предизвик за млади истражувачи 2“...

SEAT ќе лансира шест електрични и plug-in хибридни модели

SEAT ја претстави својата електрична стратегија која започнува од денес и ќе вклучува шест електрични и plug-in-хибридни модели. Електричната верзија на Mii и новиот...

Еве колку животни јадеме годишно

Месото е контроверзна храна. Строгите вегани и месојадците не можат да најдат заеднички став по ова прашање. Но, каков и да е вашиот став...

Ова се градовите каде што куќите и становите се најскапи

Трошоците за живот се составени од мноштво основни работи кои им се потребни на луѓето за опстанок. Тука е вклучена храната, транспортот и енергијата...

НАЈПОПУЛАРНИ