11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 7, 2019

Вештачка интелигенција подобра од двајца гејмери

Програма на британската компанија „Дип мајнд” од областа на вештачката интелигенција, успеа да пoбеди двајца професионални гејмери во игрите на „Стар Крафт 2″, шах,...

Шпанија инвестира милион евра за изградба на соларна електрана во Чернобил

Шпанија од државниот буџет ќе издвои милион евра за проект за изградба на соларна електрана во зоната на нуклеарната катастрофа во Чернобил, пренесува „РИА...

Facebook воведе dark mode за Messenger

Компанијата Facebook продолжува да ја развива апликацијата Messenger со намера фокусот да биде ставен на четот, а сега го исполнува ветувањето дека ќе воведе...

Израелска технологија ќе им помогне на слепите лица да гласаат без помош

Слепите лица и лицата со проблеми со видот во Израел ќе можат да гласаат без никаква помош благодарение на уред за вештачки вид кој...

Светски производители на мебел ја користaт иновативната 3Д технологија на компанијата Цилиндо од Битола

Водечки светски производители на мебел во светот, неколку години наназад ја користат иновативната 3Д технологија на стартап компанијата Цилиндо од Битола. Над 3.000 веб...

Роботот Софија имаше свое обраќање на Дигиталниот самит во Белград

Роботот Софија беше еден од говорниците на вториот по ред Дигитален самит во Белград. Таа оттаму порача дека вештачката интелигенција и дигитализацијата на производните...

Откриен протеин која ја одржува кожата млада

Убавината можеби е површна, но за оние кои сакаат да ја одржат кожата млада научниците открија одговор на прашањето како да се одржи вечната...

НАЈПОПУЛАРНИ