11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 12, 2019

Осаменоста е исто отровна како да пушите 15 цигари дневно!

Осаменоста е исто толку токсична како што е пушењето 15 цигари дневно. И тоа станува глобална епидемија. Можеби причина за тоа е нашиот начин...

Политиката на Нов Зеланд ќе се базира на емпатија, добрина и благосостојба!

Нов Зеланд сака да ја трансформира политиката во земјата и фокусот да го стави на емпатија, добрина и благосостојба затоа што, како што вели...

Tip of the Week- Мрзливост

Овој текст е инспириран од реклама која ја направија учениците од едно училиште, членови на МАССУМ (Младинска Асоцијација на средни стручни училишта во Македонија),...

Еве како најлесно се бере овошје

Земјоделството е доста тешка и макотрпна работа. Одгледувањето од семка или мало гранка до вистинско дрво кое дава плодови или нива преполна со род...

Високи 70% од невработените во земјава не бараат работа

 Дури 70 отсто од невработените одбиваат да се појават на интервјуа за работа кои ги обезбедува Агенцијата за вработување, вели директорката на Агенцијата, Билјана...

Арсовска:  Во 2019 нашиот фокус е во трансфер на знаења и технологии 

Висока делегација на  Сојузот на стопански комори (ССК) предводена од претседателот Данела Арсовска, традиционално и годинава учествува на 8. Самит и Економски форум на шефовите...

Саем на книгата од 8 до 14 мај во ВИП Арена „Борис Трајковски“

  Во период од 8. до 14. мај во ВИП Арената Борис Трајковски ќе се одржи 31-то издание на Саемот на книгата, кој веќе втора...

Летачките автомобили би можеле да го спасат светот од климатските промени

Многу компании, вклучувајќи ја и Американската вселенска агенција (НАСА) се обидуваат да развијат летачки автомобили со надеж дека ќе го направат возилото од иднината,...

Директорот на Xiaomi ќе го донира својот бонус од милијарда долари во хуманитарни цели

Зад Xiaomi е одлична година во која кинеската компанија го зазеде четвртото место на глобалниот пазар за мобилни телефони и излеза на берзата во...

Лондон е првиот град во светот кој доби градска зона со ултраниска емисија на...

Лондон официјално стана првиот град во светот кој доби зона со ултраниска емисија на гасови или ULEZ. Зоната е активна цело време и ноќе...

НАЈПОПУЛАРНИ