11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 16, 2019

Израелски научници го направија првото 3Д печатено срце во светот со човечко ткиво

Научници од Израел го претставија првото 3Д печатено срце во светот направено од човечко ткиво и крвни садови. Ова е огромно достигнување во медицината...

Недоволното спиење може буквално да ве убие

Недостигот од сон може да има сериозни последици врз вашиот мозок, но и врз целото тело. Многумина мисла дека без проблем можат да издржат...

Sony претстави телевизор поголем од автобус

Ако мислевте дека телевизорите 8K се напредни, нема да можете да му се изнагледате на најновото ремек дело на јапонскиот гигант Sony - масивниот...

Ова е најиздржливиот паметен телефон Noa Hummer

Откако на крајот на февруари беше претставен на Саемот за електроника во Барселона, на пазарот сега е достапен и најиздржливиот паметен телефон Noa Hummer...

ИФЦ ќе ги поврзува домашните компании со странските инвеститори

Проект преку кој домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИРЗ е договорен со Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) за време на Пролетните...

Кои се основните лекции кои треба да ги научиме од израелската претприемничка сцена?

Во Израел секоја година се раѓаат 1.400 нови стартап компании, а умираат 1.200! Во земјава во моментов има над 6.000 стартап компании кои привлекуваат...

Вo Дубаи се отвори првата фабрика во светот во која роботи произведуваат регистарски таблички

Првата фабрика во светот во која работат само роботи и произведуваат регистарски таблички беше отворена во Дубаи. Со оваа единствена фабрика во Деира земјата...

ВИДЕО: Најголемиот авион во светот полета за прв пат. Еве како изгледаше неговиот лет!

Најголемиот авион во светот полета по прв пат. Масивниот авион, дело на компанијата Stratolaunch, има распон на крилата поголем од едно фудбалско игралиште и...

„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

  Главникот јунак на приказната „Патот до здрави заби“, Четко Четковски, ве кани на трета едукативна дружба исполнета со игри, забава и подароци. Оваа дружба...

Две третитини од компаниите кои ги завршија проектите работат со приход и враќаат дел...

Компаниите што спровеле проекти финансирани од Фондот за иновации и технолошки развој веќе остваруваат приходи и вратиле дел од инвестираното во Фондот. Директорот на Фондот...

НАЈПОПУЛАРНИ