22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: мај 13, 2019

ВИП кино со кревети наместо седишта отворено во Швајцарија

Викендов во населбата Шпрајтенбах, Швајцарија беше отворено првото кино со брачни кревети наместо седишта. Киното е дел од комплексот „Pathe“ кое на репертоарот нуди...

Светот живее дигитално, а Вип се стреми најновите светски трендови да ги направи достапни...

Листата на придобивки од дигитализацијата секојдневно се проширува и за нив можеме да зборуваме долго време, но она што е јасно, е дека бизнисите...

Samsung засега се откажува од свoјот флексибилен телефон

Кога Samsung во март спектакуларно го претстави својот прв флексибилен паметен телефон, Samsung Galaxy Fold, сите имаа големи очекувања. И покрај високата цена, бројни...

Словенечки научник реши еден од најголемите проблеми со складирањето енергија

Словенечкиот научник Матјаж Валант, раководител на лабораторија за истражување материјали и декан на Факултетот за наука во Нова Горица, патентираше изум за складирње електрична...

Презентација на препораките од студиите на одржливост во рамките на проектот „Начини на јакнење...

Фонд за иновации и технолошки развој, во соработка со Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Ве кани на презентација на препораките од...

Иноватори и претприемачи од регионот започнуваат со GIST регионалниот тренинг во Скопје

Четириесет и шест млади и иновативни претприемачи од дванаесет земји од Источна Европа и Балканот од денеска ќе земат учество на тренингот за наука...

„Бајки од Македонија за цела година“ – нови волшебни приказни за љубителите на имагинарниот...

Најмладите љубители на безвременските приказни во кои сѐ е можно, но и возрaсните кои веруваат во моќта на имагинацијата, отсега имаат нови приказни, по...

Хрватскиот град Сисак ќе основа центар за вселенска и иновативна технологија

Сисачко-молавачката жушанија наскоро би можела да се пофали дека е најинвентивна жупанија во Хрватска. По основањето на Развојната агенција и стартувањето на инкубаторот PISMO,...

Google сака со генетски инженеринг да ги направи луѓето имуни на срцеви болести

Откако минатата година кинескиот научник Хи Џианкуи објави дека се родени првите генетски модифицирани бебиња, односно близнаци на кои им направил измени на геномите...

Иднината е во електромобилноста

Електромобилите (електричните автомобили) сè повеќе „владеат“ со патиштата во светот. Овие електрични автомобили, кои се движат со помош на еден или повеќе електрични мотори,...

НАЈПОПУЛАРНИ