10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна 2019 јуни

Месечни Архиви: јуни 2019

Гази Баба додела средства за проектни идеи на студенти – иноватори

Општина Гази Баба додели вкупно 400.000 денари на два тима од факултети на територија на општината, кои своите идеи треба да ги реализираат во...

НАСА ќе бара живот на Титан, најголемата месечина на планетата Сатурн

НАСА ја најави својата нова мисија за истражување на Сончевиот систем во потрага за траги кои би можеле да го објаснат потеклото на човештвото....

Дизајнерот на легендарните производи на Apple ја напушта компанијата

За успехот на Apple на крајот на 90-тите години од минатиот и почетокот на овој век до статусот највредна компанија во светот со пазарна...

И покрај проблемите со САД, флексибилниот телефон на Huawei ќе биде готов до крајот...

И покрај проблемите во кои се најде поради блокадата од САД, Huawei и понатаму работи на усовршување на својот прв флексибилен телефон Mate X...

Овој електричен автомобил се полни самиот себеси со соларна енергија

Ова е Lightyear One, електричен автомобил кој самиот себеси се полни со соларна енергија. Има максимален досег од 724 км, што е за 129...

Научници развија нов метод за отстранување на печатен текст од хартија

Иако луѓето коу се грижат за животната средина ја рециклираат хартијата која ја користат, самиот процес на рециклирање не е целосно еколошки и притоа...

ФИТР: 455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фаза...

455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фазата на прво оценување. Од овие компании, 207 се микро, 221 мали, а 27 средни. 56%...

Ова е првиот паметен ранец за деца во светот

Ви го претставуваме Pix Mini, првиот паметен ранец за деца во светот. Овој ранец е многу повеќе од обичен ранец за носење книги на...

BMW до 2023 година ќе претстави дури 25 електрични и хибридни автомобили

Плановите на BMW за големиот број нови автомобили кои ќе се движат на електричен погон, како и за хибридните возила се познати некое време...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот започна кампања за земјава како следна дестинација...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во рамки на годишната програма за промоција на туристичките потенцијали на земјава и привлекување странски туристи, најавува...