22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: јули 31, 2019

Истражувачи од Полска сакаат да прават автомобили од пластика добиена од растенија

Истражувачи од групацијата Селена од Полска веруваат дека во автоиндустријата наголемо може да се намали емисијата на јаглерод диоксид ако наместо пластика се користат...

Гумите Sumitomo ја собираат енергијата од триењето и генерираат струја

Идејата да се собира енергијата од тркалата и околу тркалата додека се движат е интересна и повеќе компании за гуми веќе се испробаа на...

Паметни леќи ќе го сменат начинот на кој гледаат луѓето и роботите

Ако носите контакни леќи или очила за да можете да гледат нормални, веројатно ќе се интересира откритието на научници од Универзитетот на Сан Диего....

ССК: Либерализацијата на услугите потенцијал за развој на поштенската индустрија

Eфикасни услуги за достава, учество на поголем број компании на слободен пазар за обебзедување подобри и поквалитетни услуги за крајните корисници како и имплементација...

Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911 Carrera. Новиот спортски автомобил се лансира како Купе и Кабриолет,...

Иновациите и технолошкиот развој се огромно поле за соработка меѓу Израел и Македонија!

Неговата екселенција Дан Оријан е нерезидентен амбасадор на Израел во нашата земја. Човек од акција, активен гимнастичар, човек со спортски и позитивен дух и...

Новата камера на Fujifilm може да „гледа“ на еден километар

Fujifilm навлегува на пазарот за надзорни камери со својот најнов модел SX800, надзорна камера со голем досег и 40x оптички зум кој има за...

Еве какви биле плановите на Huawei пред да ги стопира Трамп

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп со која ги стави Huawei на црната листа со компании со кои Американците не смеат да соработуваат им...

Крушево во фокусот: Ќе биде домаќин на ФАИ Светското првенство во параглајдерство

Крушево и Пелагонискиот регион годинава ќе бидат домаќини на ФАИ Светското првенство во параглајдерство што ќе се одржува од 5 до 18 август, со...

Ако пиете кафе од овие чаши, тоа може да биде штетно за здравјето

Чашите од бамбус се популарни затоа што, како што тврдат производителите, се нежни кон околината и може да се употребат повеќе пати и не...

НАЈПОПУЛАРНИ