23 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: август 21, 2019

Само 13% од интернет корисниците во земјава резервирале одмор онлајн, во ЕУ 50%

Половина од корисниците на интернет во Европската унија својот одмор или патување го резервирале онлајн. Најчесто тоа го направиле корисниците од Луксембург – 73...

Пакомак воведе повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња...

Во Македонија има 1,1 милион корисници на Фејсбук

Во државава има 1,1 милион корисници на социјалната мрежа Фејсбук, за сто илјади повеќе во однос на минатата година, а повеќе од половина милион...

Овие пет видови храна се во опасност од исчезнување поради климатските промени

Како што планетата Земја се загрева поради климатските промени, нестабилните временски услови и променливите сезони му попречуваат на растот на посевите. Производителите на храна...

Речете му збогум на потењето – научници направија ткаенина која се прилагодува на температурата...

Истражувачи од Универзитетот Мериленд во Америка предводени од Ју Хуанг Ванг и Ојуанг Мин осмислија саморегулирачка ткаенина осетллива на инфрацрвено зрачење која реагира на...

Исланд постави споменик на местото на првиот истопен глечер

Исланд го постави споменикот на местото на првиот истопен глечер, кој е жртва на затоплувањето на климата. Окјокул е првиот целосно истопен глечер на...

Facebook ја лансира долго ветуваната алатка за заштита на приватноста

Социјалната мрежа Facebook ја лансира долго ветуваната алатка која овозможува корисниците да ја блокираат социјалната мрежа од собирање информации за нив од други страници...

Ворен Бафет: Ова е грешката број 1 кога ги учите децата за пари!

Ако постои една личност која ја разбира важноста за подучување на децата за финансиска одговорност тогаш тоа е Ворен Бафет. Пред да стане извршен директор...

Потпишани договори за изградба на улици, водоводи, набавка на механизација во 12 општини

Вкупно 165 милиони денари од денеска им се ставени на располагање на 12 општини за реализација на инфраструктурни проекти со кои се очекува да...

Британскиот синџир пабови и пивници Greene King продаден на богаташ од Хонг Конг

Британскиот синџир пабови и пивници Greene King прифати понуда од Хонгкошкиот конгломерат да го преземе според договор вреден 4,6 милијарди фунти.   CK Asset Holdings, основана...

НАЈПОПУЛАРНИ