8.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022
Kabtel desktop

НАЈНОВИ ОБЈАВИ

„Челичната дама“ Марта Наумовска Грнарова го промовираше првиот македонски паметен радијатор

Комбинација на дизајн, уметност и технологија е новиот продукт, смарт радијатор на македонската компанија „Завар дизајн“. Изработен како вистинско уметничкото дело, скулптура,...

Статистика бележи благ пораст на БДП

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за третото тримесечје од 2022 година е...

Битиќи ги презентираше инвестициските можности на земјава пред група бизнисмени од Турција

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа средба со група од десетина...

Шпаркасе банка, најдобар избор за твојата плата

„Префрли плата и добиј бонус“ е новата кампања што ја лансираше Шпаркасе Банка во соработка со Visa, а која има за цел...

Македонија2025 со силен придонес за економскиот развој фокусиран на младите

Како поддршка на економскиот и општествниот развој на земјата, во текот на 2022 година, организацијата Македонија 2025 реализираше низа активности во насока...

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

Реномираниот интернационален финансиски магазин, The Banker, по единаесетти пат ја прогласи НЛБ Банка за „Банка на годината за 2022“. Со ова признание...

МИТ постигна нова рекордна брзина на пренос на податоци од вселената

Малиот сателит кој го развија инженери на Институтот за технологија на Масачусетс (МИТ) постави нов рекорд во преносот на податоци меѓу сателит...

Како влијание има загадувањето на воздухот врз мозокот и менталното здравје?

Дишењето загаден воздух го менува мозокот, покажа ново истражување. Луѓето кои дишат загаден воздух имаат поголема веројатност да развијат ментални проблеми отколку...

ВИДЕО: Развиена универзална вакцина за 20 видови на грип

Научници од Ајова, САД, развија универзална вакцина за грип, која е ефективна против сите 20 досега познати видови на грип. Оваа вакцина...

Ова се петте најиновативни земји во Европа

Европската табела на иновативност ги оценува земјите во ЕУ во 32 категории, меѓу кои атрактивни истражувачки системи, инвестиции во истражување и развој,...

ВИДЕО: Европа основа нова Баухаус академија за одржливо и еколошко градење

Европа лансира ново Баухаус движење, кое овојпат е фокусирано на одржливост. Баухаус е училиште за дизајн во Германија, основано во 1910-тите години....

ВИДЕО: Овој уред прави вода од воздухот

Овој уред генерира вода директно од воздухот. Фунцкионира така што влажниот воздух влагува низ малите отвори на долниот дел. Со помош на...

„Челичната дама“ Марта Наумовска Грнарова го промовираше првиот македонски паметен радијатор

Комбинација на дизајн, уметност и технологија е новиот продукт, смарт радијатор на македонската компанија „Завар дизајн“. Изработен како вистинско уметничкото дело, скулптура,...

Зошто кодирањето сè уште е најважната работна вештина?

Побарувачката на кадар што има вештини за компјутерско кодирање е зголемена како никогаш досега. Затоа, ви издвоивме неколку добри причини зошто кодирањето...

Boksy.mk – Првата детска апликација, за читање и слушање книги во Македонија!

Како да ги поттикнете децата да читаат повеќе книги, а времето поминато пред екраните на мобилните уреди да биде корисно, едукативно и...

Зошто секое дете треба да научи да програмира?

Како родител, сигурно се прашувате зошто вашето дете треба да научи да програмира? Можеби нема да сака да стане програмер или неговата...

Kако да изберете воннаставна активност во која вашето дете ќе ужива?

Наскоро се ближи почетокот на новата учебна година, но и уписите во градинките. Некои тргнуваат во нови победи, а некои за првпат...

Топ 10 најбарани бизнис вештини во наредните 10 години

Ако сакате да станете незаменлив дел од сите работни средини во иднина, овие бизнис вештини ќе ви помогнат да ги совладате сите...

МИТ постигна нова рекордна брзина на пренос на податоци од вселената

Малиот сателит кој го развија инженери на Институтот за технологија на Масачусетс (МИТ) постави нов рекорд во преносот на податоци меѓу сателит...

ВИДЕО: XTURISMO е првиот летачки велосипед во светот

XTURISMO е првиот летачки велосипед во светот. Составен е од повеќе технологии за дронови, а создаден е како решение за недостигот од...

Маск почнува да тестира мозочни импланти кај луѓе

Компанијата Neuralink, која ја основаше Илон Маск со цел развој на високопропусни мзок-машина интерфејси за површузвање на луѓето со машините ја одржа...

Scania е првата компанија во Европа која користи автономни возила за испорака на стока

Шведскиот производител на камиони Scania не е единствениот производител на автомобили кој развива автономни возила, но неодамна стана првиот во Европа кој...

Средношколците во Македонија за првпат ќе учат преку VR технологија

„Лабораторијата за стекнување на работни вештини преку Виртуелна реалност“ ја разви првата апликација за виртуелна реалност (VR) наменета за учениците во средните...

Преку „МЗАЕДНИЦА“ вклучи се во креирање на локалниот буџет за 2022 година

Граѓаните на општините Карпош, Валандово и Кочани можат директно да учествуваат во креирањето на буџетот за 2022 година за својата општина преку...

„Агросенс“, македонска иновација која креира агрометеоролошка станица за земјоделците и ги советува во релно време

Поголемо производство и поквалитетен род на нивите, како и помали трошоци за заштита и одржување со што ќе се обезбеди поголема конкурентност на производите...

Самсунг го одложи лансирањето на телефонот со свитлив екран

Произведувачот на паметни телефони, јужнокорејски Самсунг, објави дека го одложува лансирањето на својот уред на преклопување Галакси Фолд, бидејќи некои американски новинари се жалеле...

НАЈПОПУЛАРНИ

ЗА НАС

Сите објави на www.inovativnost.mk се за лично информирање. Преземање и користење на матeријали се можни само по одобрување и во договор со основачот на порталот.
Контактирајте не: contact@inovativnost.mk

СЛЕДЕТЕ НЕ