33 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Технологија

Kabtel desktop

Јапонска компанија направи ранец со кој луѓето ќе можат да скокаат повисоко

Lunavity е ранец кој ја зголемува способноста за скокање на луѓето, а го направи тим од студенти од Универзитетот на Токио. Нивната инспирација ја...

Роботот Fribo е дизајниран да им помага на осамените луѓе

Милиони луѓе во светот, особено во развиените земји, живеат сами, што дефинитивно не е добро според мислењето на психолозите. Истражувачи од Јужнa Кореја го...

Кина го има најголемиот и највредниот стартап за AI во светот

Стартапот SenseTime Group Ltd. успеа да добие инвестиција во иснос од дури 600 милиони долари од Alibaba Group Holding Ltd. и други инвеститори и...

Летово ќе почне да се продава Drumi, машината за перење која не троши струја, а се управува со нозете

Drumi на компанијата Yirego е брилијантна машина за перење која не троши струја, а ја управувате со нозете. Машината треба да почне да се...

Google го менува изгледот и функциите на Gmail

Google планира да го промени изгледот на својот популарен сервис Gmail. Новиот изглед вклучува суптилни промени, но и поединечни очигледни поголеми измени кои би...

Во Шведска пуштен во употреба првиот електричен автопат во светот кој ги полни возилата додека се движат по него

Првиот електричен автопат во светот кој ги полни батериите на возилата додека се движат по него беше пуштен во употреба во Стокхолм, Шведска, Патот...

Facebook нуди награди доколку откриете апликација која ги злоупотребува податоците на корисниците

Во пресрет на сведочењето на шефот на Facebook, Марк Цукерберг, од компанијата објавија дека стартувале програма за дојавување каква било злоупотреба на податоци, пренесува...

Во Дубаи почнува тестирањето на паметните регистарски таблички

Дубаи има големи планови за иднината на транспортот - од транспортниот систем Нyperloop, кој ќе овозможи патувањето од Дубаи до Абу Даби да се...

Наскоро ќе може да се преземат сите содржини кои сте ги ставиле на Instagram

Во земјите од Европската унија наскоро на сила стапува Општа уредба за заштита на податоци, која би требало да го промени начинот на собирање,...

Холандија направи распеан автопат за да ги држи возачите будни

Ако поминувате по автопатот покрај малото холандско место Јелсум немојте да се изненадите кога ќе сфатите дека се возите по музикален пат кој свири...

НАЈПОПУЛАРНИ