4.3 C
Skopje
недела, декември 8, 2019

Технологија

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

Starbucks го отвора првото кафуле со засилена реалност во светот

Со право има репутација на место каде што заедно со кафето се служи и најмодерната технологија - Starbucks ќе ја отвори првата продавница-кафуле каде...

Intel и Warner Bros ќе прават холограми и проекции за паметните автомобили

Автономните автомобили роботи се се поблиску. Во нив нема да има управувач, возач, но тоа не значи дека ќе се досадуваме додека се возиме....

Топ 20 најдобри паметни телефони во светот (2)

Разликата меѓу добрите и одличните паметни телефони е се помала, а рангирањето на телефоните станува се потешко. При оценувањето на телефоните треба да се...

Авиопревозникот Emirates претстави екстралуксузни авиони со приватни апартмани и виртуелни прозорци

Авиопревозникот со седиште во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, претстави нов луксузен начин да се лета. Emirates направи нови кабини за својата флота од „боинг...

Холанѓанецот Дан Роозехарде дизајнирaше велосипеди кои го „јадат“ смогот

Доволно е опасно да се движите и да дишете воздух полн со смог, а возењето велосипед во град со загаден воздух е исто како...

Британки осмислија апликација за споделување на вишокот храна

Остатоците од ручекот, овошјето заборавено во фрижидер или конзервите сокриени во кујнските ормарчиња не мора да завршат во ѓубре. Две Британки осмислија апликација која...

Топ 20 најдобри паметни телефони во светот (1)

Разликата меѓу добрите и одличните паметни телефони е се помала, а разнгирањето на телефоните станува се потешко. При оценувањето на телефоните треба да се...

Стартапите од Хрватска досега имаат привлечено 100 милиони долари инвестиции

Хрватските стартапи досега имаат привлечено дури 100 милиони долари инвестиции, објави најголемиот европски фонд за ризичен капитал кој инвестира во стартапи, Atomico. Тоа е...

Роботот Сем ќе се кандидира за премиер на Нов Зеланд

Креаторот на вештачката интелигенција по име Сем, Ник Герицен, изјави дека виртуелниот политичар Сем ќе се кандидира за премиер на Нов Зеланд, пренесува Daily...

Ќе се создаде најголемата автоиндустрија во светот – партнерство на Fiat Chrysler и Hyundai

Од Fiat Chrysler открија дека водат преговори со Hyundai за потенцијално партнерство. Ваквата соработка ќе биде навистина силна и влијателна иако уште нема информации...

НАЈПОПУЛАРНИ