6.5 C
Skopje
четврток, декември 12, 2019

Технологија

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

Од идната година на пругите во Данска ќе возат возови на батерии

Данска од идната година на своите пруги ќе има возови на батерии. Возовите на батерии би требало да се најдат на пругите...

Џек Ма повеќе не е најбогатиот Кинез

Основачот на Alibabа, Џек Ма, падна на 21. место меѓу најбогатите луѓе во светот откако според поселдните податоци на Forbеs, со своето...

Норвешки град им забранува користење телефони и компјутери на учениците

Општинските власти на Ставангер, град во Норвешка, освен забрана за користење мобилни телефони во училиштата, планираат на учениците да им забранат...

Британска компанија им дава 130.000 долари на сите кои ќе го „позајмат“ своето лице на роботи

Британската компанија Geomiq откри дека можеби ќе соработува со засега непозната компанија која прави роботи на проект кој бара мажите и жените...

НАСА ќе отвора хотел за роботи во вселената

НАСА се подготвува за лансирање на нов товар на Меѓународната вселенска станица неделава. Оттаму најавија дека неделава на станицата ќе се ориклучи...

Драган Давидовиќ: Со Kaspersky ИТ безбедносните решенија сте секогаш чекор пред потенцијалните опасности

Интернетот е од суштинско значење за функционирање на скоро секој сегмент од животот, но исто така може да биде и најголемата закана,...

Јерун Клостерман, Оракл: ќе расте побарувачката на работни места поврзани со вештачка интелегенција

Интервју со Јерун Клостерман, менаџер за стратегија на производи на Оракл Дигитал, ЕМЕА. Тој е одговорен за селекција и развој на продажбата,...

5 митови и факти за 5G технологијата

Со развојот на мобилната технологија и паметните телефони, паралелно се развиваат и мобилните мрежи, па така секоја следна генерација на нови мрежи нуди поголем...

„Окадо“ го отвора првото складиште со роботи

Британскиот интернет трговец „Окадо“ во почетокот на идната година ќе го отвори своето прво „мини“ складиште за роботи, кое ќе биде...

ИТ компанија од Загреб направи паметна брава!

ИТ компанијата Aduro од Загреб го претстави новото идејно деловно решение наменето за малите изнајмувачи и приватните корисници. Станува збор за паметна...

НАЈПОПУЛАРНИ