6.5 C
Skopje
четврток, декември 12, 2019

Технологија

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

Човекот заслужен за изгледот на iPhone го напушти Apple

Главниот човек за индустрискиот дизајн на Apple, Џон Ајви, кој уште во јуни годинава најави дека го напушта технолошкиот гигант и стартува...

На корисниците на мобилни телефони во Кина од денеска им се скенираат лицата

Во Кина почнувајќи од денес на секој корисник на мобилен телефон ќе му се скенира лицето затоа што властите сакаат да го...

Канадска компанија направи вистинска наметка за невидливост како таа на Хари Потер

Канадска компанија која произведува воени униформи создаде еластичен материјал кој може луѓето и предметите да ги направи невидливи. Се предвидува дека материјалот...

Македонскиот електричен велосипед со прочистувачи на воздух е вистински хит! Следи негова комерцијализација!

"Планетата земја не ја наследивме од нашите предци, туку ја позајмивме од нашите внуци". Ова е мотото што ги води младите студенти...

Русија ќе ги лечи кравите од анксиозност со очила за виртуелна реалност

Руското Министерство за храна и земјоделство објави соопштение во кое известува дека ги поврзале ветеринарите и експертите за одгледување крави со едно...

Хрватски Телеком и Include ја поставија првата паметна клупа со поддршка за 5G

Пред седиштето на Хрватски Телеком во Загреб беше претставена првата 5G паметна клупа Monna City на компанијата Include. Клупата на граѓаните ќе...

Facebook ќе им плаќа на корисниците за нивното мислење

Откако Facebook претходно беше присилен да изгасни две апликации кои собирале големи количини податоци за истражување на пазарот, компанијата подготвува нова апликација...

Македонски Телеком ја постави првата тест на 5G мрежа во центарот на Скопје

Измерена над 10 пати поголема брзина во споредба со 4G Македонски Телеком ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот...

Возењето електрични скутери во Њујорк и во Лондон е илегално

Ако патувате во Лондон или во Њујорк, треба да знаете едни од нивните нови закони. Имено, иако по улиците на двата града...

Никогаш повеќе нема да ви студи во рацете со ракавиците Candle

Ова се првите ракавици во светот кои самите се загреваат и ви ги топлат рацете. Ракавиците Candle работат на батерии кои може...

НАЈПОПУЛАРНИ