6.5 C
Skopje
недела, декември 8, 2019
Почетна Тагови Етиопија

Таг: Етиопија

Премиерот на Етиопија ја доби Нобеловата награда за мир

Премиерот на Етиопија, Абиј Ахмед, ја доби Нобеловата награда за мир. за својата улога во прекинот на војната со Еритреја. Двете земји...

Етиопија посади повеќе од 350 милиони дрвја за само 12 часа

Во понеделникот Етиопија засади повеќе од 353 милиони дрвја за само 12 часа, што е нов светски рекорд. Рекордното пошумување е во рамките на...

Во Етиопија изградена фабрика која од отпадот прави електрична енергија, чиста...

На африканскиот континент има фабрика која отпадот го претвора во зелена енергија, чиста вода и тули за градење. Фабриката Reppie Facility е лоцирана во...

ВИДЕО: Оваа кула од бамбус чини само 1.000 долари, а прави...

Во изолираните пустински предели каде што пристапот до чиста вода за пиење е постојан предизвик една кула направена од бамбус може да го спаси...

НАЈПОПУЛАРНИ