19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023
Почетна Тагови температура

Таг: температура

ВИДЕО: Американска компанија направи иновативна камера за детекција на лица кои...

Како навреме да се препознае и да се спречи ширењето на корона вирусот? Постојат начини на кои денес ширум светот се препознаваат...

2019 била најтопла на Алјаска, просечните температури растат

Просечната температура на Алјаска во 2019 била 0.1 степен Целзиусов, што претставува 14 степени над долгорочниот просек, се наведува во годишниот извештај...

Пет клучни работи што ги прават дрвјата за градовите

Дрвјата го намалуваат загадувањето и ни помагаат да се разладиме. На улиците кои се посадени со дрвја има 60% помалку издувни гасови, како и...

Канада се загрева двапати побрзо од остатокот од светот

Канада се загрева двапати побрзо од остатокот од светот, покажаа резултатите од најновиот научен извештај за климатски промени. Експертите предупредуваат дека промените веќе се...

Глобалните температури во 2018 година биле четврти највисоки во историјата

Глобалните температури во 2018 година биле четврти највисоки во историјата, потврдија научниците и додадоа дека изминатите пет години се највисоките температури откако се врши...

НАЈПОПУЛАРНИ