4 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови училишта

Таг: училишта

Кина ги забрани мобилните телефони во училиштата

Треба ли децата да носат паметен телефон на училиште? Денес децата уште од основно училиште, па дури и порано, ги добиваат првите...

Со законски измени игрите на среќа ќе се оддалечат на 500...

Министерство за финансии подготвува измени на Законот за игрите на среќа и за забавните игри кои предвидуваат просториите во кои се приредуваат...

Во Австрија најавен нормален почеток на учебната година

Министерот за образование на Австрија, Хајнц Фасман, најави нормален почеток на учебната година, без поделба на одделенијата на помали групи и настава...

Русија во училиштата ќе инсталира систем за препознавање лице Orwell

Повеќе од 43.000 руски училишта ќе бидат опремени со систем за видеонадзор кој препознава лице, а се вика Orwell, објавија руските медиуми....

Британската влада инвестира 10 милиони фунти во „Училишта на 21-от век“

Британската влада инвестира 10 милиони фунти за да обучи еден милион ученици на Западниот Балкан со вештини за иднината Денеска, на 30-от роденден на глобалната...

Училиштата во Индија ќе ги учат децата како да бидат среќни

Училиштата во Делхи, Индија, ги учат децата што значи да бидеш среќен. Нивниот училиштен ден започнува со пет минути слободно мислење, односно лутање со...

Пристигнати 98 проектни апликации за „Предизвик за млади истражувачи“ на Фондот...

Пристигнати 98 проекти апликации во рамки на јавниот повик за финансирање на истражувачки проекти од областа на природните и техничките науки во основните и...

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на...

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”,...

Со „Start smart“ до мултимедијален простор за учење

Компанијата „Нестле" со панел дискусија за значењето на дигитализацијата во образованието, ја најави кампањата „Start smart" со која ќе се собираат средства за отворање...

Јапонските училишта немаат хигиеничари – децата чистат самите

На јапонските училишта не им се потребни хигиеничари. Повеќето училишта таму воопшто немаат вработени кои ја одржуваат хигиената. Училишниот систем верува дека доколку учениците...

НАЈПОПУЛАРНИ