11.2 C
Skopje
четврток, октомври 29, 2020

„Тајм“ ги објави највлијателните 100 личности за 2020 година

Kabtel desktop

На 23 септември угледниот магазин „Тајм“, ја објави листата на највлијателните 100 личности за 2020 година. На оваа листа која се објавува на годишно ниво од 1999 година, се наоѓаат личностите кои го промениле светот и се смета за огромна чест за сите оние кои што ќе се најдат на неа. Луѓето кои најчесто се наоѓале на оваа листа се Барак Обама кој бил на листата 11 пати, Хилари Клинтон и Опра Винфри по 10 пати, Џеф Безос и Стив Џобс по 5 пати и многу други.Оваа година одбраните 100 беа поделени на неколку категории: Пионери, артисти, лидери, титани и икони.

На листата пионери се најдоа раперката Меган Д Сталион, кошаркарот Јанис Антетокумпо, астронаутите Кристина Кош и Џесика Меир и други. На листата артисти се најдоа музичарите Д Викенд, Селена Гомез, Халси, Џеј Балвин, актерот Мајкл Б Џордан, но и лидери како Ентони Фаучи, Ангела Меркел, Џо Бајден, Доналд Трамп и тн.

Помеѓу останатите, на листата титани се најдоа актерката Габриел Јунион и нејзиниот сопруг поранешниот кошаркар Двејн Вејд, и Формула 1 возачот Луис Хамилтон. На листата икони се најдоа медицинската сестра Ејми О Саливан, основачите на движењето Црните Животи се Важни Алиша Гарца, Патрис Калорс и Опал Томети, тенисерката Наоми Осака.

Целосната листа со повеќе информации за сите оние кои се наоѓаат на неа можете да погледнете овде.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •