14 C
Skopje
петок, мај 7, 2021
Kabtel desktop

НАЈНОВИ ОБЈАВИ

Со 46,5 милиони долари од Светска банка ќе се реализираат проекти за енергетска ефикасност и за образованиe

Со 46,5 милиони евра обезбедени од Светска банка ќе бидат реализирани два проекта значајни за економскиот развој на земјата. Станува збор за...

Креативни идеи за појадок со пролетни состојки

Започнете го денот со хранлив појадок кој ќе ве исполни со енергија потребна за целиот ден. Бидете креативни и искористете ги состојките на пролетта...

Дигитализацијата на образованието да се реализира во инклузивен процес

Информациските и комуникациски технологии доколку се користат на соодветен начин можат да допринесат за значително подобрување на квалитетот на живот, работа...

MyIute – нова мобилна апликација за брзо и лесно аплицирање за кредит

Следејќи ги најновите светски трендови за дигитализација на личните финансии, ИутеКредит Македонија ја лансираше мобилната апликација MyIute која обезбедува врвно корисничко искуство и достапност до...

Светска банка: Следната година македонската економија ќе се врати на ниво како пред пандемијата

На почетокот на следната година се очекува закрепнување на македонската економија по историски најголемата рецесија од осамостојувањето и враќање на...

На крајот на мај или почетокот на јуни предлог решение за изградбата на атопатите на коридорите 8 и 10Д

Mожно e кон крајот на месецов или почетокот на наредниот надлежните институции да подготват предлог решение за моделот според кој ...

YouTube тестира автоматски превод на видеа на јазикот на корисниците

Откако видеосервисот на YouTube минатата година ја отстрани опцијата community captions, многу корисници беа незадоволни затоа што ја користеа алатката за да...

Конечно е познат датумот на историскиот туристички лет во вселената на Џеф Безос

За нешто повеќе од два месеци отсега е планиран првиот лет на вселенската компанија Blue Origin на Џеф Безос со човечки екипаж....

По САД, и ЕУ најавува поддршка за отстранување на заштитата на интелектуалната сопственост за вакцините

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен порача дека Европската Унија е подготвена да разговара за предлогот да се укине заштитата...

Извозот порасна 29% во првиот квартал

Извозот на стоки од земјава во првиот квартал годинава бележи раст од 29 осто во однос на тој период лани,...

Корона туризам – Малдивите во туристичката понуда вклучија и вакцинирање против корона вирусот

Една од првите земји во светот кои целосно се отворија за туристите сега планира да биде пионер и кога станува збор за...

Луѓето што редовно вежбаат имаат 50% повеќе антитела после вакцинирањето против корона вирусот

Резултатите од ново истражување на Универзитетот Глазгов Каледониан покажаа дека редовната телесна активност го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува ризикот до болести...

Марта Наумовска Грнарова: Домашната електро и метална индустрија мора да се насочи кон специјализирано производство!

Мега интервју со Марта Наумовска Грнарова, претседател на Асоцијацијата на метална и електро индустрија МАМЕИ и сопственик и менаџер на најпознатата компанија...

Глобал Шејперс Скопје Хаб нуди 10 препораки за нашето општество

Македонските млади станаа најуспешен пример за целиот свет. Обликувачите на промени, шејперите од Глобал Шејперс Скопје Хаб, нудат и 10 препораки за нашето општество...

Листа од 65 бесплатни курсеви од „Харвард“, „Стенфорд“, „Принстон“ и „Јејл“

Секоја година во САД, се објавува листа на највисоко рангираните универзитети во државата. Овие образовни институции се познати по нивните ригорозни академски...

Дали ги имате овие 4 карактеристики на емоционална интелигенција? Истражувач од Харвард смета дека само оние кои ги поседуваат, можат да успеат

Истражувачот од Харвард, Даниел Големан, автор на бестселерот „Емоционална интелигенција“ од 1995 година, тврди дека иако IQ е од големо значење, но...

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Вечната дилема и полемика – дали тие што имаат повеќе пари се посреќни или пак, посреќни се оние кои имаат повеќе време?...

Пет совети за малите бизниси. Како да се зголеми продажбата и да се напредува во ерата на Covid-19?

Почетокот на вакцинацијата ширум светот и во Македонија, дава надеж дека 2021. ќе биде година за повторно воспоставување и зајакнување на работењето на бизнисите, преку зголемување...

Конечно е познат датумот на историскиот туристички лет во вселената на Џеф Безос

За нешто повеќе од два месеци отсега е планиран првиот лет на вселенската компанија Blue Origin на Џеф Безос со човечки екипаж....

Робот за еден ден може да го уништи плевелот на површина од 80.000 квадратни километри

Без оглед на тоа дали ги сакате или ве плашат, роботите стануваат се покорисни, а еден од нив е идеален за користење...

Baidu ги пушти во употреба првите комерцијални роботски такси во Кина

https://www.youtube.com/watch?v=fMDgMFW44nk Кинескиот технолошки гигант Baidu ја лансираше орвата комерцијална роботска такси услуга во Кина. Нивните автономни возила...

Airo е автономен автомобил во кој може да живеете

https://www.youtube.com/watch?v=nQlQm_ALNwI Не мора да сте некој експерт за иднината за да можете да замислите како ќе изгледаат...

„Агросенс“, македонска иновација која креира агрометеоролошка станица за земјоделците и ги советува во релно време

Поголемо производство и поквалитетен род на нивите, како и помали трошоци за заштита и одржување со што ќе се обезбеди поголема конкурентност на производите...

Самсунг го одложи лансирањето на телефонот со свитлив екран

Произведувачот на паметни телефони, јужнокорејски Самсунг, објави дека го одложува лансирањето на својот уред на преклопување Галакси Фолд, бидејќи некои американски новинари се жалеле...

Горјан Јовановски, Мој воздух! Како нашиот суперхерој ја искористи технологијата да нѐ „разбуди“ и едуцира?

Технологијата е создадена од луѓето и треба да ни служи за да го олесни секојдневието, да ни заштеди време, да нѐ поврзе.... Но, секогаш има...

Технологијата на компанијата ГДи Скопје ги преброја сите дрвја и грмушки во Скопје

Во Скопје, под надлежност на градската власт има 65.844 дрвја и 28.325 грмушки. Нив ги преброја и евидентира компанијата ГДи Скопје, творец на зелениот...

НАЈПОПУЛАРНИ

ЗА НАС

Сите објави на www.inovativnost.mk се за лично информирање. Преземање и користење на матeријали се можни само по одобрување и во договор со основачот на порталот.
Контактирајте не: contact@inovativnost.mk

СЛЕДЕТЕ НЕ