19.8 C
Skopje
сабота, јуни 12, 2021
Kabtel desktop

НАЈНОВИ ОБЈАВИ

Во завршна фаза преговорите со „Синохидро“ за нов рок за автопатот Кичево-Охрид

Во завршна фаза се преговорите со изведувачот „Синохидро“, каде е дефинирано до 31 декември 2023  година да се продолжи рокот...

Сара Тодоровска: Ги произведувaме најиновативните компресивни чорапи во Европа направени од висококвалитетен памук!

Македонската компанија „Hanters Style“ е единствена во Европа која во моментов произведува компресивни чорапи изработени од чешлан памук наменети за велосипедисти, работници, медицински сестри и...

Годинава двојно зголемен бројот на незадоволни корисници на поштенски услуги

Од почетокот на 2021 година до Агенцијата за пошти биле поднесени вкупно 30 претставки од корисниците на поштенските услуги, што...

Забрана за работа на компанијата „Евротим“ поради отстапки во квалитетот на мазут

Државниот пазарен инспекторат изрече забрана за работа на компанијата „Евротим“ од Кичево, поради отстапки во кавлитетот на мазут, утврдени при дополнителните...

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за...

Со 50 милиони евра ќе се модернизира македонското земјоделство

Со 50 милиони евра ќе се модернизира македонското земјоделство. Планирана е изградба на откупно-дистрибутивни центри, зајакнување на капацитетите за...

Русија тестира оружје кое може да сруши цели градови со радиоактивни бранови

Радиоактивно цунами наскоро може да стане ново оружје за масовно уништување. Русија работи на своето воено присуство на Арктикот, каде што тестира...

Компанијата Dassault го претстави бизнис авионот со најголема кабина во светот

Компанијата Dassault Aviation го претстави својот најнов дизајн, авионот Falcon 10X. Авионот уште е во развој, но компанијата направи виртуелна презентација за...

Тесла најавува отворање ланец на ресторани

Илон Маск најавува влез во бизнисот со угостителство, со лансирање ланец ресторани под брендот Тесла. Компанијата Тесла поднесе барање за заштита на...

Вселенскиот интернет на Маск ќе овозможи брзо сурфање и во авион

Сателитскиот интернет Starlink е наменет за корисниците кои живеат во оддалечени подрачја во кои нема пристап до брз интернет, но изгледа дека...

Kина објави нови фотографии од роверот Zhurong на Марс

Кина денес објави нови фотографии од кинескиот ровер на Марс која ја истражува површината на Црвената планета. Според локалните медиуми, тоа е...

Mattel направи колекција Barbiе кукли од рециклирана пластика

Пластиката има уништувачко влијание врз животната средина, но само 9% од фрлената пластика се рециклира. Додека владините лидери ја забрануваат употребата на...

Сара Тодоровска: Ги произведувaме најиновативните компресивни чорапи во Европа направени од висококвалитетен памук!

Македонската компанија „Hanters Style“ е единствена во Европа која во моментов произведува компресивни чорапи изработени од чешлан памук наменети за велосипедисти, работници, медицински сестри и...

Brainster лансира онлајн платформа која ќе ги вмрежува компаниите со талентираните студенти и ќе им помогне при процесот на вработување и ко-иновирање

Компаниите сѐ повеќе се соочуваат со недостиг на квалитетни кадри, оттука идејата да се креира решение што ќе им помогне. 

Мултифункционална компанија – можност за професионален развој

Културата на брз раст, постојната надградба и фокусот на личниот развој се трите столбови на нашата организациска поставеност во Scalefocus. Затоа што, како компанија, силно...

Заборавете ги паричниците! Еве зошто плаќањето со мобилни телефони е поедноставно и побезбедно

Пет причини поради кои би требало да плаќате со телефон Повеќето од нас излегуваат од дома со три предмети: клучеви, паричник...

Бесплатни обуки за вештачка интелегенција за околу 1000 млади луѓе

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и „Семос Едукација“ почнуваат проект со кој околу 1000 млади луѓе од државава...

Глобал Шејперс Скопје Хаб нуди 10 препораки за нашето општество

Македонските млади станаа најуспешен пример за целиот свет. Обликувачите на промени, шејперите од Глобал Шејперс Скопје Хаб, нудат и 10 препораки за нашето општество...

Русија тестира оружје кое може да сруши цели градови со радиоактивни бранови

Радиоактивно цунами наскоро може да стане ново оружје за масовно уништување. Русија работи на своето воено присуство на Арктикот, каде што тестира...

Вселенскиот интернет на Маск ќе овозможи брзо сурфање и во авион

Сателитскиот интернет Starlink е наменет за корисниците кои живеат во оддалечени подрачја во кои нема пристап до брз интернет, но изгледа дека...

Facebook подготвува паметен часовник со две камери

Компанијата Facebook го развива својот прв паметен часовник, кој ќе се појави на пазарот на лето во 2020 година. Паметниот часовник ќе...

Авион со три пара крила ќе троши 70% помалку гориво од конвенционалните

Комерцијалните авиони не се познати по напредната технологија затоа што генерално се исти со децении, но нов дизајн привлекува внимание затоа што...

„Агросенс“, македонска иновација која креира агрометеоролошка станица за земјоделците и ги советува во релно време

Поголемо производство и поквалитетен род на нивите, како и помали трошоци за заштита и одржување со што ќе се обезбеди поголема конкурентност на производите...

Самсунг го одложи лансирањето на телефонот со свитлив екран

Произведувачот на паметни телефони, јужнокорејски Самсунг, објави дека го одложува лансирањето на својот уред на преклопување Галакси Фолд, бидејќи некои американски новинари се жалеле...

Горјан Јовановски, Мој воздух! Како нашиот суперхерој ја искористи технологијата да нѐ „разбуди“ и едуцира?

Технологијата е создадена од луѓето и треба да ни служи за да го олесни секојдневието, да ни заштеди време, да нѐ поврзе.... Но, секогаш има...

Технологијата на компанијата ГДи Скопје ги преброја сите дрвја и грмушки во Скопје

Во Скопје, под надлежност на градската власт има 65.844 дрвја и 28.325 грмушки. Нив ги преброја и евидентира компанијата ГДи Скопје, творец на зелениот...

НАЈПОПУЛАРНИ

ЗА НАС

Сите објави на www.inovativnost.mk се за лично информирање. Преземање и користење на матeријали се можни само по одобрување и во договор со основачот на порталот.
Контактирајте не: contact@inovativnost.mk

СЛЕДЕТЕ НЕ