19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Мајстори за тестенини најдоа совршена замена за пластичните сламки

Италијанци најдоа совршен начин да ја зачуваат околината од загадување. Имено, деновиве целиот свет зборува за тоа како...

Научниците кои создадоа методи за ублажување на глобалната сиромаштија со Нобелова...

14/10/2019 - 12:46ВЕСТИ, ГРАЃАНИ Абиџит Банерџи, Естер Дуфло и Микаел Кремер се добитниците на Нобеловата награда за економија за...

Калифорнија забранува животни во циркус

Гувернерот на американската држава Калифорнија одобри закон со кој се забранува учество на најголем дел од животните по...

Пет клучни работи што ги прават дрвјата за градовите

Дрвјата го намалуваат загадувањето и ни помагаат да се разладиме. На улиците кои се посадени со дрвја има 60% помалку издувни гасови, како и...

Нобеловата награда за хемија ја добија креаторите на литиум-јонските батерии

Нобеловата награда за хемија годинава ја добија Џон Б. Гудинаф, М. Стенли Витингам и Акира Јошино за развојот на...

Отворен најголемиот парк на ветар на Балканот

Паркот на ветар Čibuk 1, најголем на Балканот, кој чини 300 милиони евра, беше отворен вчера во Мраморно,...

,,Гардијан“ состави листа на 100 најдобри филмови на 21 век

Познатата веб-страница „Гардијан“ собра пет реномирани филмски критичари кои заедно составија листа на 100. најдобри филма за 21 век.

MasterCard, Visa, eBay и други го напуштаат проектот на Цукерберг за...

Проектот на Facebook за издавање на криптовалутата либра полека се распаѓа, а криптовалутата уште не е ни издадена. Откако минатата недела проектот...

Загреб постави семафор за пешаците кои не креваат глава од телефонот

Во рамки на кампањата „Ден без мобилни телефони во сообраќајот“, во Загреб е поставен нов вид семафор, која фрла светлина веднаш пред...

„Лажните вести“ заработуваат годишно 235 милиони долари од реклами

Веб сајтовите кои шират дезинформации, годишно од рекламирање заработуваат околу 235 милиони долари, покажуваат резултатите од истражувањето на Мегународната коалиција Global Disinformation...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....