32.8 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Кина тврди дека ќе донесе примероци од Марс две години порано од НАСА

Kabtel desktop

Кинеската вселенска агенција сака да реализира мисија за транспорт на примероци од Марс на Земјата до 2031 година, што е две години порано отколку плановите на американската вселенска агенција НАСА во соработка со Европската вселенска агенција.

Главниот дизајнер на мисијата Tianwen-1, на орбитерите на Марс и на роверите, Сун Жежу, вели дека профилот на мисијата за земање примероци од Црвената планета покажува дека ќе бидат направени две посебни лансирања на крајот на 2028 година со цел транспорт на примероците на Земјата во јули 2031 година.

Во кинеската мисија ќе се користи поедноставна платформа во однос на НАСА и Европската вселенска агенција, ќе се направи едно слетување на Марс, а потоа ќе се соберат примероци од едно место. Слетувањето на Марс во рамките на мисијата Tianwen-3 се очекува во септември 2029 година, после што се прават бушотини и паметно мобилно земање примероци.

Возилото за полетување ќе биде составено од две фази и ќе биде дизајнирано да остане недопрено при брзини од 4,5 км по секунда. Примарната задача на мисијата Tianwen-3 е да се запише во историјата како првата мисија која донела примероци од Марс. Оваа мисија се развива на успехот на кинеската лунарна мисија Chang’e-5 од 2020 година, која донесе примероци од Месечината.

(Klix.ba)

(фото: YouTube)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!