7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 2, 2018

Осум чекори за да бидете фокусирани и посветени на своите цели во 2018 година

Остварувањето на целите најчесто бара напорна работа. Дури и кога работите на проект исполнети со страст и желба да го завршите успешно социјалните мрежи,...

Десет најдобри дестинации за жените кои патуваат сами

Европа е полна со земји кои ги кријат некои од најдобрите места на кои жените можат да патуваат сами. Латиноамериканските земји како Костарика и...

Светската здравствена организација ќе ја признае зависноста од видеоигри за болест

Светската здравствена организација годинава во годишната ревизија на Интернационалната класификација на болести официјално ќе ја признае за болест зависноста од видеоигри. Светската здравствена организација...

Кои паметни телефони можеме да ги очекуваме во 2018 година?

Пред нас е уште една година во текот на која се очекува лансирање на неколку нови генерации паметни телефони. Се уште со сигурност не...

Паметен фластер раните ги затвора брзо и без шиење

„Ѕвездени патеки“ и другите научно-фантастични филмови често ни откриваа медицински гаџети ки со лесни и магични потези низ воздухот можат брзо и безболно да...

Паметна четка за заби која детектира здравствени проблеми

Шпански научници работат на развојот на паметна четка за заби која ќе може да детектира рани знаци на здравствени проблеми и да спречи рана...

Македонија годинава ќе потроши повеќе енергија од лани

Македонија годинава ќе потроши за 2,7 отсто повеќе финална енергија од лани, предвидува Енергетскиот биланс за 2018 година. Најголемо учество во потрошената енергија ќе...

Јапонски архитект дизајнира куќи од хартија за бегалците во светот

Јапонскиот архитект Шигеру Бан, познат по своите катедрали и концертни сали направени од хартија, сега дизајнира 20.000 нови домови за бегалци во северозападна Кореја,...

Најпродаваниот технолошки уред за 2017 година е…

Некои работи очигледно никогаш не се менуваат. Особено кога станува збор за Apple. Нивните производи се прескапи. Иако се одлични уреди, ценовно се преценти,...

18 лоши навики од кои треба да се откажете за да бидете поуспешни во...

Продуктивноста значи да се работи паметно, а не понапорно и секој ден да се извлече максимумот. Иако не е лесно да се постигне тоа,...

НАЈПОПУЛАРНИ