18 C
Skopje
понеделник, април 12, 2021

Start-up

Kabtel desktop

Денес се одржува прв виртуелен саем за вработување во стартап компании – Startup Jobfair

Денеска ќе се одржи првиот виртуелен саем за вработување каде ќе се претстават 10 домашни стартап и ИТ компании. Саемот е во...

Повик за учество во акцелераторска програма за сите кои сакаат да формираат или да развијат бизнис преку нови алатки и ментори

Проектот “Пограничен интелигентен акцелератор з иновативни ИКТ старт-апи (ИПГА)“, финансиран од Европската Унија, објави повик за учество во обуки, како дел од акцелераторска...

НЛБ Банка во соработка со ФИТР ја засилува поддршката за креативните и иновативни старт-ап бизниси

Фондот за иновации и технолошки развој и НЛБ Банка потпишаа Меморандум за соработка, чија главна цел е олеснување на пристапот до финансиски...

10-тото издание на Стартап Викенд Скопје годинава ќе биде онлајн

Не треба да дозволиме пандемијата да го сопре развојот на нови бизнис решенија - велат организаторите на Стартап Викенд Скопје, кои оваа...

„Синами“: Нова приказна во македонскиот ИТ ќе го освојува светскиот пазар

По две децении глобална препознатливост во рамки на групацијата „Сеавус“, новата македонска ИТ компанија „Синами“ продолжува да го освојува светскиот пазар

Четврта генерација влегува во старт-ап акцелераторот „И од Битола се може“

Во ПРЕДА плус Фондација започна стартот со 4-тата генерација од програмата •И ОД БИТОЛА СЕ МОЖЕ(И)• во рамките на проектот БИТОЛА СТАРТ-АП...

Galeksia стана еден од 4-те Platinum Partners на најголемиот Digital Marketing Institute во светот

Galeksia – првиот и единствен Институт за дигитален маркетинг во нашата држава, минатата недела беше прогласен за престижен Platinum Partner на најголемиот...

Петров: Градиме партнерства и ја јакнеме соработката помеѓу корпоративниот сектор и стартапите

Фондот за иновации и технолошки развој воведува Програма за корпоративна иновативност која ќе овозможи воспоставување на партнерства и јакнење на соработката помеѓу...

Македонскиот стартап Trident Peak се пласираше меѓу осумте најдобри од целиот свет на Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели

На овогодинешниот Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели (WBAF) , TRIDENT PEAK - стартап од програмата на Сеавус Акцелераторот се пласираше во #8те најдобри...

Осум македонски стартапи од Сеавус Акцелератор, дел од Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели (WBAF)

На својата редовна годишна конференција, Светскиот Инвестициски Форум кој се одржува виртуелно, повторно ги отвори вратите за стартапи и брзорастечки компании, создавајќи можности за поврзување...

НАЈПОПУЛАРНИ