11.8 C
Skopje
понеделник, март 20, 2023

Технологија

Kabtel desktop

Кинескиот технолошки гигант „Баиду“ го претстави својот чет-бот со ВИ „Ерни“

Кинескиот технолошки гигант „Баиду“ денеска го претстави својот долгоочекуван чет-бот со вештачка интелигенција (ВИ) познат како „Ерни“, јавува Ројтерс Извршниот директор на...

Ако не знаете да флертувате, вештачка интелигенција ќе го направи тоа наместо вас

Пронаоѓањето љубовен партнер никога не било лесна задача, а сега станува понеобично. Имено, поранешни вработени во апликацијата за спојување Tinder направија апликација...

Првиот паметен 5G рудник на дијаманти во светот

Првиот паметен 5G рудник на дијаманти во светот, Жуангенг, беше отворен во Боцвана благодарение на соработката на Huawei и рударската компанија Debswana....

Amazon планира да ги лансира првите сателити за интернет во 2024 година

Amazon планира да ги лансира своите први интернет-сателити во првата половина од 2024 година, а набрзо потоа ќе понуди и почетни комерцијални...

Компанијата Rockodile најави игра инспирирана од војната во Украина

Финското студио Rockodile почна кампања за финансирање на својот најнов проект - игра инспирирана од војната во Украина. Станува збор за играта...

Почнува тестирањето на Starlink за телефони

Минатото лето Илон Маск и извршниот директор на T-Mobile, Мајк Сиверт, ја најавија иницијативата Coverage Above and Beyond, која има за цел...

Mercedes најави супербрзи полначи за автомобили во Германија и Франција

Германскиот производител на автомобили Mercedes направи планови за изградба на мрежа од станици за полнење електрични возила и открија дека до крајот...

Холандија го ограничува извозот на опрема за производство на чипови

Холандската влада соопшти дека планира нови ограничувања на извозот на опрема за производство на полупроводници со цел заштита на националната безбедност и...

Xiaomi од идната година почнува да произведува електрични автомобили

Иако Xiaomi е компанија најпозната по своите паметни телефони и потрошувачка електроника, најавија проширување на бизнисот и на пазарот за автомобили. Што...

Од 10 најпродавани телефони во 2022 година дури 8 се телефони на Apple

Samsung со години држи доминантна полизиција на пазарот на паметни телефони. Во текот на најголем дел од кварталите може да се пофали...

НАЈПОПУЛАРНИ