19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023

Горан Јаковлевски: Виното од малите македонски винарии ќе го освојува балканскиот...

Малите семејни винарии веќе три години ја градат винската слика за нашата држава, рамо до рамо со големите комерцијални производители. Речиси веќе...

Вардарскиот регион со храбра иницијатива за поттикнување на иновациите во...

Во срцето на Вардарскиот регион се случува промена. Велес, град традиционално познат по својата историја е подготвен да стане нов епицентар за...

Oва се велешаните кои ја стартуваа Skill Up, aкадемија која едуцира...

Зелената училишна табла не постои веќе. Добредојдовте во иднината. Во дигиталниот пејзаж кој брзо се развива, каде алгоритмите и бајтите беспрекорно се...

Сања Бачевски нуди уникатно и иновативно гастрономски искуство – „бранч“ со...

Од микро билки до фантастичен оброк на тераса - Сања Бачевски во стариот дел на Охрид раскажува нова гастрономска минималистичка приказна преку...

Дали знаете дека во Македонија има дигитална платформа за режија, фотографија...

Специјално за Иновативност, Кристина Христова-Николова ја промовираше „Кукл“, нова дигитална едукативна платформа за режија, фотографија и продукција Компанијата КТ...

Стартува Академијата за жени претприемачки! Можност млади од ИТ и СТЕМ...

Стартува нова генерација на Академијата за жени претприемачки (AWE) во Република Северна Македонија. Академијата e поддржана од Амбасадата на САД во Република...

Иновативната кошничка за пчели Elle-Hive на Елена Фиданоска собира награди ширум...

Пчелите се еден од главните фактори на опстанокот на човештвото. Нивната улога во обезбедувањето храна е незаменлива, но и покрај тоа тие...

Речиси половина од населението со пристап до Интернет во земјава купува...

Интервју со Нина Ангеловска, претседателка на Македонската асоцијација за е-трговија зборуваме за најновите трендови во Интернет трговијата во земјава, предизвиците и за...

На компаниите во моментов најмногу им фалат квалификувани работници, финансии и...

Интервју со Пенка Мукаетова, управител на КОНСАЛТИНГ ИНТЕР ГРУП, консултантска компанија специјализирана за  деловно и корпоративно право, со  докажана експертиза од областа на правен...

Весна Миленкоска го прави првиот sourdough безквасен охридски леб

Рустичните фотографии од sourdough леб на интернет веќе долго време ме воодушевуваат, па кога дознав дека во Охрид има една дама, која...

НАЈПОПУЛАРНИ