17 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 12, 2018

Нов канал за инфрацрвена комуникација е 300 пати енергетски поефикасен од WiFi

ARON или Аugmented-Reality Optical Narrowcasting е нов канал за комуникација кој функционира без да се потпира на мобилни мрежи или на Интернет. Наместо тоа...

Во иднина ќе живееме во микро домови направени од бетонски цевки

Микро домувањето е тренд кој изминатата декада стана многу популарен. Еве уште еден иновативен проект за мирко домови. Креатор на проектот е компанијата James...

Македонија се враќа на Светскиот економски форум во Давос после 15 години пауза

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 25 и 26 јануари ќе учествува на Светскиот економски форум кој ќе се одржува во Давос,...

Volvo Cars објави рекордна продажба во 2017 година

Глобалната продажба кај производителот на премиум возила е зголемена за 7 отсто во однос на 2016 година, односно продадени се 571.577 возила. Главен двигател на...

Во која земја да избегате од ефектите на климатските промени?

Врз основа на истражување на Универзитетот Нотр Дам, организацијата Eco Experts креираше мапа и ги рангираше земјите каде што ќе има најслаби и најсилни...

Јужна Кореја планира да забрани тргување со криптовалути

Власта на Јужна Кореја објави дека подготвуваат одредба со која целосно ќе се забрани трговијата со криптовалути во рамките на земјата. По објавата цената...

Експериментот на Facebook во Србија е успешен – News Feed ќе биде поинаков во...

Марк Цукерберг, основачот на Facebook, на својата страница објави дека главната цел во 2018 година ќе му биде времето потрошено на неговата социјална мрежа...

Милијардерот Ворен Бафет предвидува лош крај за биткоин

Бафет уште во 2014 година јавно го произнесе својот став за биткоин и кажа дека не го смета за валута, туку за фатаморгана. Што ќе...

Wizzair лани превезе 1,2 милиони патници во Македонија, држи над 60% од авиосообраќајот во...

Нискобуџетната авиокомпанија Wizzair ќе одлучи дали ќе учествува на претстојниот повик на македонската Влада за финансиска поддршка за воведување авиолинии откако ќе бидат објавени...

Њујорк повлекува инвестиции од 5 милијарда долари од индустријата за фосилни горива

Зголемувањето на нивото на водите е закана по голем дел од териториите на Њујорк и би можело до крајот на овој век да предизвика...

НАЈПОПУЛАРНИ