15 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 30, 2018

Скопје од град со автомобили да стане град со алтернативен транспорт, порака од конференијата...

Повеќе велосипедски патеки, места за паркирање на велосипеди и непрекината нова велосипедска патека долж кејот на реката Вардар се дел од работите што скопскиот...

Макрон од Давос најави дека Франција ќе ги затвори сите централи на јаглен до...

На крајот на минатата година, повеќе од дваесет и пет држави се обврзаа да престанат да користат енергија добиена од централите на јаглен најдоцна...

Oтворена еко-зона во општина Карпош за собирање електронски отпад

Пред еден од најфреквентните делови во Општина Карпош на влезот од трговскиот центар „Skopje City Mall“ е поставена првата „еко зона“ (голем контејнер) за...

Публицис групацијата и Мајкрософт најавуваат партнерство за платформата Marcel AI

Публицис преку платформата Marcel ќе умрежи 80,000 вработени, овозможувајќи им преку неспоредливите можности на вештачката интелигенција да искористат различни искуства и информации кои постојат...
video

Докторите сега ќе можат да „влезат“ во нашето тело и без да не допрат

Научници од Универзитетот Алберта развија систем за проширена реалност кој на докторите им овозможува да „навлезат“ во телото на пациентите без да посегнат по...

Бесплатен јавен превоз во Скопје од денес поради загадувањето

Од утрово повторно стапија на сила мерките против аерозагадувањето во Скопје. „Јавниот превоз од денеска е бесплатен. Оставете ги автомобилите и возете се со јавниот...

Биткоин умира, време е за нова криптовалута!

Подемот на криптовалутите од некои луѓе направи мултимилионери речиси преку ноќ, а најголем дел од тие новопоечени милионери уште се на факултет или се...
video

Nissan направи папучи кои сами се „паркираат“

Во Јапонија, каде што старите традиции постојано се надградуваат со нова технологија, едeн мотел ја користи технологијата за автоматизирано возење за на своите гости...

Почина човекот кој со својата IKEA го освои целиот свет

Денес ретко кој не поседува предмет купен од синџирот IKEA, но речиси никој не знае што означуваат иницијалите на IKEA. Првите две букви се...

Марк Шејфер, еден од водечките стратези за маркетинг на социјалните медиуми е првиот главен...

Организацискиот тим на Spark.mе, една од најголемите конференции за маркетинг во Југоисточна Европа која се одржува од 26. до 27. мај во Будва, Црна Гора...

НАЈПОПУЛАРНИ