19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 2, 2018

Шест ментални бариери кои мора да ги надминете за да постигнете успех

Се наоѓате во мртва точка во поглед на кариерата? Доколку ви е тешко да продолжите напред, можеби причината е тоа што самите себе се...

Ова е првата компанија во светот која вреди 1 трилион долари

Технолошкиот гигант Apple стана првата компанија котирана на берза која достигна вредност од 1.000 милијарди долари. Акциите на технолошката компанија скокнаа за 2,7%, на историски...

Domino’s ги поправа патиштата за до корисниците да достави совршени пици

На американскиот синџир пицерии Domino’s му дојдоа преку глава дупките на птиштата и одлучи да ги преземе работите во свои раце. Синџирот пицерии стартуваше...

Facebook гаси илјадници апликации кои не ја поминале проверката

Facebook брише стотина илјади апликации кои не ги задоволиле новите стандарди кои ги постави компанијата по скандалот со Cambridge Analyticа, пишува Business Insider. На...

Триглав советува: На одмор со вашиот миленик

Во текот на изминатиот месец, ви понудивме неколу совети и препораки за тоа како вие да се подготвите за летен одмор, како вашето возило...

Првата галерија во светот која е половина под вода ќе биде и живеалиште за...

Ефектите на климатските промени можеби најмногу се забележуваат на места како Малдивите, каде што може да се случи морето да проголта се за неколку...

На 100 домашни компании државата ќе им додели 9,2 милиони евра

На 100 домашни компании ќе им биде доделена државна помош од 9,2 милиони евра, соопштија на прес-конференција претседателот на Владата, Зоран Заев, заменик-претседателот задолжен...

ЕВН: Со фотоволтаични системи домаќинствата може да ја намалат потрошувачката на струја од мрежа...

Фотоволтаични системи по принципот „клуч на рака“ е нова услуга на ЕВН која е достапна на пазарот за сите домаќинства и бизниси во Македонија....

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....