12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: август 7, 2018

„Старбакс“ и „Алибаба“ заеднички ќе испорачуваат кафе во Кина

Ланецот кафулиња „Старбакс“ и кинескиот гигант на електронскиот пазар „Алибаба“ најавија заедничка соработка во испораката на кафе во Кина. „Старбакс“ и „Алибаба“ соопштија дека испораките...

Нова технологија ќе ги им ги спасува животите на ранетите војници

Понекогаш границата меѓу животот и смртта е прашање на секунди. За ранетите војници на бојното поле минутите додека да добијат медицинска помош се од...

На Олимписките игри во Токио спортистите ќе ги проверуваат роботи

Бидејќи Токио нема олимписки парк, како многу дуги градови, а натпреварите ќе се одржуваат ширум метрополата, проверката на идентитетот ќе мора да биде брза...

Северните делови од Кина ќе бидат погодени од најсмртоносни топлотни бранови

Северниот дел од Кина е најгусто населениот дел од Земјата и е пред закана да стане зона на најсмртоносните топлотни бранови до крајот на...

Хрватска добива прв Фестивал на одење

Останува помалку од еден месец до важниот спортски настан кој по прв пат ќе се одржи во Хрватска. На 1 и 2 септември во...

Малите кесички со кечап веројатно се наредниот пластичен производ кој ќе биде исфрлен од...

Сега секој дискутира како да ја намалиме употребата на пластика за еднократна употреба. На поширок план, Европската унија сака да забрани десет типови пластика...

Македонија на 28. место во светот по извоз на вино, на 173. по увоз

Македонија е на 28. место во светот според извозот на вино, а на 173. според увозот, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com. Минатата година...

Генијална реклама за еластични костуми со ultimate fight ѕвезди

Во случај наредната забава на работното место да се претвори во вистински борбен ринг, корпорацијата PVH Corp, односно нивниот бренд за класични костуми Van...

Јапонската влада има рецепт за баланс меѓу приватниот и професионалниот живот

Владата на Јапонија ги замоли компаниите и работодавците да им дадат на своите работници слободно утро секој прв понеделник во месецот. Целта на овој...

НАЈПОПУЛАРНИ