13 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: август 10, 2018

Њујорк тајмс ќе достигне бројка од четири милиони претплатници

Еден од најпознатите светски дневни весници Њујорк тајмс наскоро ќе има четири милиони претплатници, изјави генералниот директор на весникот, Марк Томпсон Весникот во второто тромесечје...

Дали YouTube ќе го надмине Facebook во број на посети? 

Според новото истражување на SimilarWeb, популарноста на Facebook паѓа. Во САД, на пример, месечните посети на Facebook паднаа од 8,5 милијарди на 4,7 милијарди....

„Лидл“ го намалува прехранбениот отпад

Одлуката на „Лидл" – Велика Британија да продава овошје и зеленчук со траги на гнилеж, кои уште можат да се јадат, е дел од...

Сега можете да си купите кафе од Starbucks со биткоин

Starbucks се влучува во лудилото кое владее околу криптовалутите. Синџирот за кафе со седиште во Сиетл побара помош од Microsoft за креирање нова дигитална...

Не успеа идејата на AirBnb да понуди ноќевање на големиот Кинески ѕид

Компанијата Airbnb беше принудена да го откаже натпреварот за кој главната награда беше ноќевање на големиот Кинески ѕид откако официјалната кинеска агенција која се...

„Еногастрономски пат низ Тиквешијата“ стартува во септември

Министерството за економија го одобри проектот „Еногастрономски пат низ Тиквешијата“, со кој Фондацијата „Тиквешки вински пат“, аплицираше за поддршка преку Програмата за конкурентност, иновации...

Пристигна новиот, супер моќен Galaxy Note9

Со целодневни перформанси, ново “С“ Пенкало (S Pen) и интелигентна камера, Галакси Ноут 9 (Galaxy Note 9) е создаден да ве следи во динамичното...

Новото летало на НАСА утре ќе се доближи најблиску до Сонцето досега

 Parker Solar Probe, новото вселенско летало на НАСА ќе се доближи 6,5 милиони километри до Сонцето, што е поблиску од било кој друг објект...

Илон Маск ќе прави мини-автомобил

Илон Маск и Tesla конечно можат да бидат задоволни со производството на Model 3 и наскоро ќе се свртат кон нови модели, кои ги...

НАЈПОПУЛАРНИ