18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: август 21, 2018

Ова се најдосадните работи на светот, иако се добро платени

Агенцијата Emolument минатата година спроведе истражување на 1.300 вработени од вкупно десет земји и дозна кој најмногу се досадува на работа Листата изгледа вака: Правна дејност ...

Иноваторот Марин Мрша од Шибеник е еден од кандидатите да стане европски претприемач на...

27-годишниот Марин Мрша е иноватор од Шибеник кој стои позади мобилната апликација ‘Peekator’ наменета за сопсвтеници на угостителски објекти и дуќани. Тој е номиниран во...

Штипската фирма „Еуро Лозар“ е позитивен пример за искористување на ИПАРД 2

Штипската фирма „Еуро Лозар“ во село Лакавица е позитивен пример за искористување на средствата од ИПАРД 2 Програмата. Фирмата е одличен пример за набавка...

Гучи часовник за две временски зони

Италијанскиот моден бренд „Гучи“ продолжува да го освојува светот со своите нови дизајни, благодарение меѓу другото и на креативниот директор Алесандро Микеле, кој создаде...

ВИДЕО: Ротирачки кревет за луѓе кои не можат да станат и да легнат сами

Британската компанија Theraposture LTD прави мебел исклучиво наменет за луѓе кои не можат да се грижат сами за себе, кои имаат проблеми со мобилноста...

Научници на NASA пронајдоа мраз на површината на Месечината

Научниците на NASA пронајдоа мраз на површината на Месечината, од поладната страна која Сонцето никогаш не ја допира Мразот беше пронајден распрскан низ површината на...

Донација на фотоволтаични централи за ФЕИТ

  Утре  на 22ри август Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје ќе пушти во употреба две фотоволтаични централи со вкупна моќност од 22...

13 апликации на Јавниот повик за Формирање на бизнис акцелератори за млади

Пристигнати се 13 апликации во рамки на Јавниот повик за Формирање на бизнис акцелератори за млади, прединвестициона програма и инвестиции за старт ап компании...

Акцизите за цигари и алкохол нема да се плаќаат однапред

Новиот Закон за акцизи предвидува акцизата за тутунските производи и алкохолните пијалаци да се плаќа со пуштање на производот во промет. Министерството за финансии соопшти...

Македонците трошат 40% од времето на гледање телевизија

Македонскиот граѓанин најголем дел или третина од времето во денот го поминува на спиење. Статистичките податоци покажуваат дека 36 проценти од времето го троши...

НАЈПОПУЛАРНИ