19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 24, 2018

Серијата Huawei Mate 10 Pro надградена со функција за ноќни фотографии

Новото ажурирање е веќе активно во Македонија и може да се преземе од менито „Settings“ под „System Update“ Huawei Consumer Business Group објави дека Huawei...

Тиквеш годинава ќе откупи двојно повеќе грозје од минатата година

  Винарската визба „Тиквеш“ оваа година планира да откупи околу 30 милиони килограми квалитетно грозје, што е двојно повеќе од минатата година. Ваквата количина на...

Научници веруваат дека пронашле начин за претворање на крвната група А во нулта

Научници од Универзитетот Британска Колумбија веруваат дека шронашле начин за претворање на крвната група А во универзалната група нулта, што е потребно само кај...

ЕУ воведува правило на еден час и се заканува со казни за Facebook, Twitter...

Терористите чести ги користат социјалните мрежи за комуникација и ширење на својата пропаганда, па бројни компании се борат со тој проблем и имплементираат заштитни...

Volkswagen воведува „повремено“ користење на нивните возила

Автомобилската компанија Volkswagen стартува сервис за споделување електрични автомобили во Берлин со моделите „голф“ и „Up!” во обид да им понуди услуга на луѓето...

Ова е Igorek, руски воен робот кој ќе биде оружје на иднината

Ако додека сте биле мали сте си играле војна или сте гледале филмови како Rambо, сигурно во некој момент сте го споменале зборот „калашњиков“,...

Стив Џобс ги користеше овие три едноставни прашања за Apple да ја претвори во...

Стив Џобс направи многу за да постигне успех. Научи техники за медитација, читаше необични книги и слушаше десет песни кои го инспирира и го...

Од идната година на децата во Јапонија роботи ќе им предаваат англиски јазик

Од идната година роботи на децата во Јапонија ќе им предаваат англиски јазик. Тие на дел од јапоснките ученици, но и на нивните наставници,...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....