25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 25, 2018

Овој автомобил се претвора во авион за помалку од три минути

Словачката компанија Aeromobil сака да гонрепи проблемот со несоодветната инфраструктура по патиштата така што превозот ќе го префрли во воздух. AeroMobil физајнира летачки автомобили...

Македонија лани произведе 705 илјади хектолитри пиво. Најмногу пиво извезуваме на Косово!

 Македонија минатата година произведе 705 илјади хектолитри пиво, наведува Државниот завод за статистика. Од него најмногу пиво се извезе во Косово, додека, изнанадувачки, најмногу...

Ова е првиот лебдечки ранец во светот

Кога се патува авантуристички, без куфери и без да се носи целата покуќнина со нас, најпрактично е да се земе ранец и во него...

Хрватот Мате Римац на турнеја во САД со својот електричен хиперавтомобил

Хрватскиот производител на електрични возила и батерии за нив Rimac Automobili објави дека стартува американска турнеја со својот нов проект- електричниот хиперавтомобил Concept Two....

Оваа футрола за телефон содржи пиштол за самоодбрана

iPhone миожеби веќе има врвна заштита од вируси, но дали вашиот телефон може да ве заштити од насилници? Откако преживеал трауматично искуство, еден претприемач...

Борбите со роботи стануваат се попопуларен спорт во Кина

Во Кина се се попопуларни борбите со роботи, со кои сопствениците управуваат со далечински управувач. Борбите се одвиваат во мали арени со гласна рок...

Хрватското златно маслиново масло Golden Olive Oil во себе има 24-каратно злато

Golden Olive Oil е extra virgin маслиново масло збогатено со листови 24-каратно злато, а е производ на 19 мали производители обединети под капата на...

ВИДЕО: Оваа када е дизајнирана за луѓе кои имаат проблеми со движењето

Лизгавата површина на кадите за бањање е опасна за сите, а уште повеќе за луѓето кои не се толку стабилни и имаат проблеми со...

Фејсбук започна да ги оценува корисниците

Фејсбук започна да ги оценува своите корисници врз основа на тоа, колку содржината која ја објавиле на оваа социјална мрежа е веродостојна, а оваа...

Турција го напушта all inclusive туризмот!

Туристичкиот сектор во Турција планира да се повлече од системот "All Inclusive", пренесува "Харијет", повикувајќи се на Конфедерацијата на трговците и занаетчиите. Според податоците на...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....