12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: август 27, 2018

Самсунг го претстави новиот заоблен гејминг монитор CJG5 на Гејмском 2018

Самсунг ја проширува својата палета на монитори за играње игри со претставување на новиот заоблен монитор со “WQHD“ резолуција и фреквентност на освежување на...

Кучињата во Велика Британија ќе се обучуваат да откриваат рак на цревата кај луѓето

Кучињата во Велика Британија поминуваат обуки со цел кај луѓето да можат да откриваат рак на црева. Дел од британското медицинско истражување е оваа...

НАСА ќе испрати астронаути на траен престој во база која ќе кружи околу Месечината

Астронаути на Американската вселенска агенција НАСА наскоро ќе живеат во база која ќе кружи околу Месечината, потврди американскиот потпретседател Мајк Пенс. Пенс ја откри...

Берлин станува центар на технолошкиот свет – еве што можеме да очекуваме на саемот...

Уште неколку дена останаа до отворањето на големиот технолошки саем IFA, кој своите врати за прв пат ги отвори во 1924 година и со...

Аеродром прва општина со ISO стандард

Општина Аеродром успешно ги имплементираше новите барања и целосно ја спроведе транзицијата од стандардот ISO 9001:2009 во стандардот ISO 9001:2015, со што станува првата...

Светска премиера на електричниот суперавтомобил Audi PB18 e-tron concept

За прв пат Audi ќе презентира дизајн и технички концепт на автомобил на познатиот автомобилски собир Pebble Beach Automotive Week во Монтереј, Калифорнија. Целосно...

Маск: Тесла останува јавна компанија!

Елон Маск навистина сакал да ја претвори Tesla во приватна компанија, но на крајот нема да го стори тоа, станува јасно од изјавата на...

Абрамович го продава „Челси“ за две милијарди фунти?

Според пишувањето на анлиски The Sun, рускиот милијардер Роман Абрамовиќ би можел наскоро да го продаде Челси за две милијарди фунти Абрамовиќ е лут на...

Фото: Google гради паметен град во Торонто!

Alphabet, матичната организација на Google, планира да иѕгради паметен кварт во Торонто. Според пишувањата на странските медиуми се работи за интересен проект, односно претворање...

НАЈПОПУЛАРНИ