19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 28, 2018

IBM патентираше паметен дрон за достава на кафе кој ќе препознава кога ви треба...

Вашиот иден бариста може да биде дрон за достава на кафе. IBM поднесе патент за беспилотно летало кое е способно да доставува кафе до вработени...

Youtube ќе воведе многу повеќе реклами кои не можете да ги прескокнете

Благодарение на новите одредби на Google, на сите омилена опција им е прескокнувањето на рекламите, но таа опција наскоро ќе се појавува многу поретко...

Instagram тестира виртуелна заедница за студенти

Популарната апликација за објавување и споделување фотографии почна со тестирање на опција осмислена за собирање на студентите од ист факултет во виртуелна заедница онлајн. Instagram...

Најчист град во светот е Цирих, а кој е најзагадениот?

Најзагаден град во светот е Каиро, покажуваат светските истражувања на Eco Experts, кои го проверувале загадувањето на воздухот, осветлувањето и бучавата во градовите. На...

Reebok направи „растителни“ патики од памук и пченка

Со цел да стане поодржлив и да има помало штетно влијание врз околината, Reebok ги направи првите „растителни“ патики. Иницијативата Cotton + Corn, која...

Во Ротердам ќе се отвори првата пловечка фарма за млеко во светот

Ротердам, Холандија, наскоро ќе стане дом на првата пловечка фарма за млеко во светот. Во близина на пристаништето Мервехејвен се работи на изградбата на...

На светот му се заканува недостиг од чоколадо?!

Mу се заканува ли на светот недостиг од чоколадо? Во последно време се појавија неколку написи на автори кои тврдат дека до 2050 година...

Фејсбук развива гласовен асистент. Се вика „Алоха“!

Фејсбук развива свој гласовен асистент, со кодно име „Алоха“. Услугата ќе биде комбинација на видео-чат и гласовен асистент со вештачка интелигенција. Откритието се должи на...

За сите љубители на германската култура и јазик – Ден на отворени врати во...

На први септември годинава, во просториите на Гете-институтот во Скопје ќе се одржи манифестацијата „Ден на отворени врати“.  Во рамките на „Денот на отврени...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....