23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020
Почетна 2018 октомври

Месечни Архиви: октомври 2018

СЗО: Тетово и Тузла се меѓу најзагадените градови во Европа

Обемната студија, „Квалитет на воздухот во Европа 2018“ на Европската агенција за животна средина и официјално ја рангираше Македонија како земја со најзагаден воздух...

Која социјална мрежа e најпопуларна за тинејџерите?

Една неодамнешно истражување во САД покажа дека Инстаграм го престигна Снепчет по бројот на корисници, но разликата е многу мала Снепчет со години е омилена...

Македонска Каменица доби Coca-Cola активна зона

Македонска Каменица станува дел од големиот проект на компанијата Coca-Cola и Пивара Скопје т.н „Coca-Cola Активни зони“, каде вчера беше поставена 15-тата, јубилејна зона....

Банкоматот на Мајкрософт работи без картички

   Банкоматот работи со препознавање на ликот на корисникот кој треба само да го внесе својот ПИН Мајкрософт и Националната банка на Австралија се здружија во...

„Сименс“ вложува 600 милиони евра во технолошки парк во Берлин

Германскиот индустриски конгломерат „Сименс“ се враќа на своите корени откако најави инвестиција од 600 милиони евра во развој на индустриски и технолошки парк во...

Десет професии кои ќе бидат најбарани во следните пет години

Ширењето на автоматизацијата неминовно ќе внесе одредени промени на пазарот на труд, пред се укинување на позициите со мануелни работи кои во иднина може...

Македонија 10-та во светот според „Дуинг бизнис 2019“

Македонија е рангирана на 10. место во најновиот извештај „Дуинг бизнис 2019“ на Светска банка, што е подобрување за една позиција во однос на претходната година Рангирањето...

Илон Маск му конкурирa на Uber!

Зад Teslа е историски добар период и третиот квартал во кој компанијата конечно оствари профит, па барем засега, им ги затвори устите на бројни...

Трансформација на македонската пиперка

Еднаш оддамна, во извонреден момент од човечката историја, еден извонреден зеленчук пристигна во Европа. Континенталното деби на capsicum – познато како пиперка - беше...

Формиран Македонско – босанско-херцеговски деловен клуб

Во присуство на претставници на повеќе компании од двете земји, во Едукативниот центар „М6“ беше формиран Македонско – босанско-херцеговски деловен клуб. Целите на клубот...

НАЈПОПУЛАРНИ