23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020
Почетна 2018 декември

Месечни Архиви: декември 2018

Вештини кои ги бараат компаниите – за овие работи расте побарувачката

LinkedIn неодамна објави извештај за работите, односно работните места за кои најмногу расте побарувачката во последно време и за вештините за кои најмногу се...

Кинеската сонда на Месечината однесе семе за одгледување зеленчук

Сондата наречена по кинеската божица на Месечината во неделата наутро влезе во планираната орбита за да се овозможи слетување. Слетувањето се очекува во четврток....

Huawei до крајот на годината ќе претстави нов смартфон кој ќе чини 250 евра

Huawei до крајот на годината треба да претстави уште еден смартфон во својата линија буџетски уреди. Телефонот ќе се вика Huawei P Smart (2019)...

ВИДЕO: Пакистан ќе сади 10 милијарди дрвја

Пакистан ќе посади 10 милијарди дрвја со цел со шумите да се бори против климатските промени. Шумите се сметаат за зелено злато. Секој може...

Денес истекува рокот за пријавување во УЈП. Канцелариите ќе работат до 16 и 30

Регионалните канцеларии на Управата за јавни приходи (УЈП), електронска регистрација ќе прават заклучно со утрешниот ден 31. декември до 16 часот и 30 минути. Сите...

Skills that pay the bills: Успешни е-бизниси во Македонија, искуства и предизвици

Групер, Купи Книга и Пакет.мк се три успешни бизнис приказни во областа на електронската трговија во Мaкедонија. Една деценија откако профункционираа првите електронски продавници,...

Македонците се хранат со леб, јајца, компири, млеко и сокови

Најновите статистички податоци пока7уваат дека во текот на годината едно домаќинство просечно трошело 103,1 килограми компири, 65,4 килограми пиперки, 49,8 килограми домати, 48,9 килограми...

Еврото полни 20 години!

Еврото во вторник ќе наполни 20 години, временски период во кој преживеа голема криза и трајно се зацврсти на финансиските пазари и во европските...

Ова се десет земји каде е најдобро да се биде жена

Напредокот на полето на еднаквоста на половите не оди со посакуваното темпо. Со моменталната стапка на напредок ќе бидат потребни 108 години за да...

Ова се топ 25 најскапи хотелски соби во светот (3 дел)

8. Presidential Suite, Mandarin Oriental - Њујорк Цена: 33.800 евра Suite 5000 се наоѓа на 50-тиот кат на хотелот Mandarin Oriental и во него се одржуваат...

НАЈПОПУЛАРНИ