4 C
Skopje
понеделник, декември 9, 2019

Kако исчезнува езеро на Гренланд за само неколку часа

Мразот на Гренланд може да биде многу понестабилен отколку што претходно мислеа научниците покажува најновото истражување кое открива како езерата на површината...

[Видео] Снимени 42 депонии во Националниот Парк „Маврово“

За да се обелодени и актуелизира сериозноста на повеќедеценискиот проблем со дивите депонии во Националниот парк „Маврово“, здружението за екологија и унапредување...

После пожарите во Австралија, коалите се и функционално изумрена раса

Рекордните суши и пожарите кои во последно време ја погодија Австралија доведоа до тоа коалите функционално да изумрат. Од Австралиската фондација за...

Ешерихија коли која јаде CO2 може да не спаси од загадувањето

Опасната бактерија ешерихија коли, која ја откри педијатарот и бактериолог Теодор Ешерих, е една од главните врсти бактерии кои живеат во долниот...

На Јадранот му се закануваат големи количини пластика кои ќе го...

На Јадранот му се закануваат се поголеми количини пластичен отпад и микропластика, системот за менаџирање со тој отпад е полн со недостатоци,...

Компанијата Re:newcell ги направи првите парчиња облека во светот направени од...

Шведската компанија Re:newcell сака да ја смени модната индустрија и да ги сочува природните ресурси преку креирање облека направена од материјалот „циркулоза“...

Светската метеоролошка организација предупредува дека има рекордно ниво на стакленички гасови...

Количината на гасови кои ја задржуваат топлината во атмосферата во текот на минатата година достигнала нов рекорд, известија од Светската метеоролошка организација...

Со поддршка на ЕУ и Светската Банка, инсталирани фотоволтаични системи на...

Со цел, зголемување на производството на електрична енергија од обновливи извори, како и за намалување на трошоците за електрична енергија, на институциите...

Океаните во иднина ќе произведуваат шест пати повеќе храна отколку денес

Со примена на технолошки решенија и подобро управување океаните во иднина ќе можат да произведуваат до шест пати повеќе храна отколку денес,...

Coca-Cola, Nestlé и PepsiCo се компаниите кои се најголеми загадувачи со...

Coca-Cola, Nestlé и PepsiCo се прогласени за најголеми загадувачи со пластика во светот втора година по ред. Тоа го пишува во извештајот...

НАЈПОПУЛАРНИ