Почетна Тагови воз

Таг: воз

Британски воз користи човечки и животински измет како гориво

0
Луѓето наскоро може да патуваат со возови кои како гориво користат човечки или животински измет. Инженерите кои стојат зад проектот BioUltra на компанијата Ultra...

Google Maps во реално време ќе прикажува колку патници има во...

0
Никогаш не е пријатно да се возите со воз или автобус кој е преполн со патници, а денес во време на корона вирусот е...

Кина направи воз кој вози во виртуелни шини

0
Футуристички воз кој вози на виртуелни шини почна да вози во Сишуан, Кина. Бизарниот концепт на локомотива која користи низа од сензори наместо традицинални...

Првата соларна железничка линија во светот пуштена во употреба во Хемпшир

0
Соларна фарма со повеќе од 100 соларни панели во Хемпшир, Велика Британија, ќе произведува струја за првата соларна железничка линија во светот. Делот од...

Со овој воз со стаклен покрив ќе ги видите неверојатните пејзажи...

0
Можете да го пропатувате целиот западен дел од Канада со овој несекојдневен воз со стаклен покрив. Компанијата Rocky Mountaineer ви нуди незаборавно искуство и...

ВИДЕО: За да се возите со воз во Холандија ви треба...

0
Во период од една недела Холандија ќе им дoзволи на луѓето бесплатно да се возат со воз ако покажат книга наместо билет. Секоја година...

Во Германија почна да вози првиот воз во светот кој троши...

0
Во Германија вчера во промет беше пуштен првиот воз во светот кој за гориво користи водород. Ова е поскапа, но еколошки далеку поприфатлива технологија...

Link & Fly е првиот летачки воз-авион во светот

0
Компанијата AKKA technologieѕ дизајнираше модуларен авион кој се претвора во воз. Концептот предвидува авион кој има крила што се откачуваат од телото на авионот,...

ВИДЕО: Овој кинески воз поминува низ станбена зграда

0
Овој кинески воза поминува точно низ населена станбена зграда. Линијата 2 на Chongqing Rail Transit поминува точно по средината на една 19-катница со станови....

Живописни патувања со воз низ преубавата Швајцарија

0
Особено во зимскиот период, кога Алпите се побелени со снег или напролет кога сите падини и низини се позелени во Швајцарија може да се...