Почетна Тагови војна

Таг: војна

Игра инспирирана од војната во Сараево продадена во повеќе од 4,5...

0
Стратешката игра This War of Mine продадена е во повеќе од 4,5 милиони примероци откако беше лансирана во 2014 година. Најмногу игри се продадени...

Кинезите предупредуваат – вештачката интелигенција може да предизвика „случајна војна“

0
Следниот глобален судир или војна меѓу две светски велесили би можел да почне сосема случајно. Така варем размислуваат дел од експертите и политичарите во...

Научниците предупредуваат на опасноста од т.н. роботи убијци

0
Многу научници во текот на последната година повеќе пати предупредуваа на опасноста од таканаречените роботи убијци, односно уреди како дронови и роботи кои се...

Загадувањето е посмртоносно од војните, природните катастрофи и болестите

0
Загадувањето на животната средина не само што е непријатно, туку е докажано смртоносно. Секоја година повеќе луѓе умираат заради загадувачите - од токсичниот воздух...

Илон Маск предупредува: трката за најдобра вештачка интелигенција ќе доведе до...

0
Основачот на SpaceX и извршен директор на Tesla, Илон Маск, е познат по своите предупредувања за опасностите од вештачката интелигенција. Сега уште еднаш ја...