Почетна Тагови вселенска станица

Таг: вселенска станица

Кина го лансираше главниот модул за својата вселенска станица

0
Long March 5B, најголемата ракета носач која ја поседува Кина, во вселената го однесе основниот модул на идната кинеска вселенска станица наречена „Небесна палата“....

Кина годинава ќе ја гради првата вселенска станица

0
Кинеската корпорација за вселенска наука и технологија (CASC) соопшти дека во 2021 година планира повеќе од 40 вселенски мисии, а главниот приоритет ќе биде...

Кинеската вселенска станица Tiangong-1 ќе падне на Земјата идната недела

0
По неколку години чекање, првата кинеска вселенска станица Tiangong-1 ќе излезе од својата орбита наредната недела и ќе влезе во атмосферата на Земјата. Европската...

Русија гради луксузен вселенски хотел на вселенската станица ISS

0
Американските вселенски компании како што се Virgin Galactic наскоро со летови ќе водат туристи до работ на вселената, каде што ќе можат на неколку...

Русија и САД ќе градат заеднична вселенска станица во орбитата на...

0
Русија и САД постигнаа договор и заеднички ќе градат нова вселенска станица наречена Deep Space Gateway во орбитата на Месечината. Информацијата ја потврди руската...