16.8 C
Skopje
недела, мај 28, 2023
Почетна Тагови дислексија

Таг: дислексија

Хрватскиот стартап OmoLab вчера собра 130.000 евра на Funderbeam платформата за...

Хрватските стартапи се повеќе ја препознаваат платформата Funderbeam како погодна за собирање капитал, па денеска на неа се појави и хрватскиот стартап OmoLab, како...

Хрвати развија фонт и апликација со кои им го олеснуваат читањето...

Дислексијата е тешкотија при учењето која првенствено се гледа кај читањето и создавањето реченици. Додека во јавноста малку се зборува за тоа, екипа од...

Генијална кампања на McDonald’s во Шведска со која ја подига свеста...

Дислексијата е едно од најчестите пореметувања во учењето во светот и влијае на речиси 20% од светската популација. Но, оние кои не се соочуваат...

Создаден првиот македонски кириличен фонт за лица со дислексија

Прв кирилски фонт за дислексија во Македонија изработи тимот на Институтот за дефектологија при Филозофскиот факултет во Скопје. Фонтот треба да им помогне на многу дислексични...

НАЈПОПУЛАРНИ