Почетна Тагови електрични возила

Таг: електрични возила

Американскиот претседател Џо Бајден сака да ги замени сите службени возила...

0
Претседателот Џо Бајден најави дека неговата администрација планира да ја замени целата флота службени возила со електрични автомобили. Според неговата изјава при потпишувањето на...

GM инвестира 20 милијарди долари за да му конкурира на Илон...

0
Кога е во прашање пазарот на електрични автомобили, Tesla е далеку пред конкуренцијата, но таа конкуренција не спие и се подготвува за да ја...

Volkswagen развива концепт на роботски полнач на електрични автомобили

0
Volkswagen на YouTube објави видео на кое може да се види нивниот нов концепт за полнење на електрични возила во јавните гаражи. Според видеото,...

Осло ќе ја добие првата безжична мрежа во светот за полнење...

0
Благодарение на бројните повластувања како што се субвенциите за електричните автомобили, можноста за користење на сообраќајните ленти за јавен превоз и слично, Норвежаните последните...

Electric City Drive – холандски проект со кој ќе се намали...

0
Иднината на автомобилската индустрија им припаѓа на електричните возила, но во најголем дел од земјите веројатно или речиси сигурно во текот на идната деценија...

Електричните автомобили до 2021 година ќе имаат иста цена како класичните

0
Рестот на секторот за електрични автомобили е се поимпресивен, најголемите компании инвестираат се повеќе пари во таа технологија, од која се очекува наредната деценија...

Во Норвешка една третина од вкупно продадените возила се електрични

0
Речиси една третина од вкупно продадените автомобили минатата година биле целосно електрични, што е нов светски рекорд. Во настојувањето да се намали емисијата на...

Google Maps сега ќе ви покажува каде има полначи за електрични...

0
Наоѓањето полнач за електричен автомобил може да стане малку полесно затоа што Google денс најави дека ќе додаде поддршка во Google Maps за електричните...

„Електричен полигон 5“ и „Електричен конвој“ во Скопје на 20 септември

0
Електромобилност Македонија во соработка со Град Скопје како дел од „Европската недела на мобилност“ под мото „Комбинирај и движи се“ на 20 септември 2018...

Европа официјално има повеќе од 1 милион електрични автомобили

0
Повеќе од 1 милион електрични автомобили сега може да се видат по улиците во Европа благодарение на порастот на продажбата во првата половина од...