3.3 C
Skopje
вторник, февруари 18, 2020
Почетна Тагови забрана

Таг: забрана

ЕУ целосно ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба до 2021...

Европското законодавство ја изгласа целосната забрана на 10 пластични производи за еднократна употреба, вклучувајќи ги пластичните сламки, пластичниот прибор за јадење, пластичните...

Кина сака да ја исфрли пластиката за еднократна употреба до 2025...

Кинеската влада го најави новиот план за намалување на загадувањето со пластичен отпад во земјата до 2025 година, кој вклучува и збрана...

Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија,  стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А...

Ротердам забрани пуштање балони на небото

Почнувајќи од 1 јануари 2020 година пуштањето балони на небото е забрането во ротердам, вториот по големина град во Холандија. Амстердам беше...

Забранувањето на пластичните кеси може дополнително да и наштети на животната...

Алтернативните материјали за амбалажа за пакување се полоши од пластичните кеси, покажуваат некои анализи. Имено, притисокот врз потрошувачите да се забрани пластичната...

Норвешки град им забранува користење телефони и компјутери на учениците

Општинските власти на Ставангер, град во Норвешка, освен забрана за користење мобилни телефони во училиштата, планираат на учениците да им забранат...

Европската прeстолнина го забранува пиењето алкохол на отворено

Граѓаните и посетителите на Брисел нема да можат да пијат алкохол на отворено во пешачките зони во центарот на градот од 1...

Huawei ќе подели 286 милиони долари бонус за своите вработени

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei Technologies соопшти дека планира на вработените да ик исплати вкупно 286 милиони долари во форма на бонуси на...

Кинезите ќе го ограничат играњето видеоигри на само 90 минути дневно

Кина е најголемиот гејмерски пазар на кој милиони луѓе, вклучувајќи и многу малолетници, секој ден и ноќ поминуваат повеќе часа пред компјутер...

Huawei докажа дека може и без Американците – компанијата руши рекорди...

На средината на годината кинескиот гигант Huawei се најде во проблеми поради санкциите наметнати од САД. Но, тоа не влијаеше на работата...

НАЈПОПУЛАРНИ