11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019
Почетна Тагови зеленило

Таг: зеленило

НАСА откри дека Земјата денес е позелена отколку пред 20 години

НАСА има добри вести за нас. Од агенцијата тврдат дека денес планетата е позелена отколку што била пред 20 години, а главната заслуга за...

ВИДЕО: Парижани садат градини по улиците на Париз

Во Париз жителите на оваа најпозната светска метропола почнаа да садат вистински градини по улиците. Секој жител може да аплицира за да добие дозвола...

Технологијата на компанијата ГДи Скопје ги преброја сите дрвја и грмушки...

Во Скопје, под надлежност на градската власт има 65.844 дрвја и 28.325 грмушки. Нив ги преброја и евидентира компанијата ГДи Скопје, творец на зелениот...

НАСА: Земјата денес е позелена отколку што била пред 20 години!

Кога размислуваме за нашата планета и за климатските промени изминатите декади, сигурно ќе се загрижиме поради негативните ефекти на климатското затоплување, но има и...

Италијанската метропола на модата, Милано, ќе засади 3 милиони дрвја до...

Главниот град на модата, Милано планира да засади 3 милиони дрвја до 2030 година. Градот ќе сади дрвја на 10 милиони квадратни метри на...

Овие метрополи имаат најмногу дрвја во светот

Глобално движење ги поттикнува градовите да садат повеќе дрвја и да планираат повеќе паркови. Но, кои градови во светот имаат најмногу зелени површини? За...

НАЈПОПУЛАРНИ