15 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020
Почетна Тагови канцер

Таг: канцер

Нов третман за рак дава исти резултати како неколкунеделна хемотерапија за...

Терапијата со радијација моментално е најдобриот начин за третирање пациенти болни од рак, но е далеку од совршено решение. Потребни се недели...

Израелци создадоа терапија за рак на панкреас со кој се продолжува...

Повеќе од 3/4 (77%) од пациентите со рак на панкреас од 4 стадиум со метастази кои биле третирани со терапијата на израелска...

Нов тест на крвта ќе детектира рак на дојка пет години...

Истражувачи тврдат дека тест на крвта ќе може да открие рак на дојка дури пет години пред да се појават првите клинички...

Џогирајте еднаш неделно ако сакате да живеете подолго

Џогирањето еднаш неделно може да ви помогне да живеете подолго. Притоа, не е битно колку брзо трчате или колку почесто од еднаш...

Научници од Оксфорд направија генетски модифициран вирус кој ги убива клетките...

Ракот функционира така што ги прелажува здравите клетки во телото, познати како фибропласти, да го штитат од имунолошкиот систем на телото. Но, новиот генетски...

Револуционерен нов тест открива кој било вид канцер за само десет...

Научници од Универзитетот Бризбејн дојдоа до откритие кое би можело целосно да го промени начинот на кој се открива и лечи канцерот. Имено, канцерот...

Британски научници создадоа генетски модифициран вирус кој го убива ракот

Научници на Универзитетот Оксфорд создадоа генетски модифициран вирус кој ги убива клетките на ракот. Вирусот ги напаѓа и туморите и здравите клетки, познати како...

НАЈПОПУЛАРНИ