Почетна Тагови Кина

Таг: Кина

Кинескиот ровер почна со истражување на површината на Марс

0
Моторизираниот кинески ровер кој се контролира на далечина се спушти од својот лендер на Марс и тргна во истражување на површината на Црвената планета,...

Кина го лансираше главниот модул за својата вселенска станица

0
Long March 5B, најголемата ракета носач која ја поседува Кина, во вселената го однесе основниот модул на идната кинеска вселенска станица наречена „Небесна палата“....

Кина сака да испрати вселенски летала на крајот на Сончевиот систем

0
Кинески научници ја проценуваат изводливоста на проектот за испраќање на вселенски летала на работ на Сончевиот систем, изјави главниот дизајнер на кинеската програма за...

Во Хонгконг роботи им помагаат на децата со аутизам

0
Професорката по прихлогија Кетрин Со создаде роботи кој им помага на децата со аутизам да развијат социјални вештини. Роботот е развиен во рамките на...

Во Кина се градат се повеќе центри за спиење

0
За оние кои не спијат доволно во Кина е отворен центар за спиење, а таа индустрија бележи се поголем раст. Посебно во ова доба...

Кина предлага прекуграничен систем за плаќање со дигитални валути

0
Централните банки би можеле да издаваат дигитални валути кои би се користеле во прекуграничен систем за плаќање, изјави челникот на Институтот за дигитални валути...

Русија и Кина потпишаа договор за заедничко освојување на Месечината

0
Американците имаат големи планови за освојување на вселената, а тие превенствено се врзани за враќање на Месечината. Вселенски брод со екипаж, вклучувајќи ја и...

Додека Европа се договара, Кинезите веќе воведоа КОВИД пасоши

0
Кина веќе лансираше дигитален сертификат за вакцинација против КОВИД за своите граѓани кои планираат да патуваат надвор од државата. Со тоа Кина се приклучи...

Oppo стана најпродаван кинески бренд за телефони

0
Oppo по прв пат стана најпродаваниот кинески бренд за телефони, покажуваат најновите податоци, додека Huawei падна на второ место. Според податоците на Counterpoint Research,...

Кина после короната има повеќе милијардери отколку кога било

0
Во Кина, земјата која прва беше погодена од корона вирусот, бројот на милијардери во долари минатата година се зголеми и покрај мерките за затворање...