10 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
Почетна Тагови летачки автомобил

Таг: летачки автомобил

General Motors во Лас Вегас претстави автономен летачки „кадилак“

General Motors го претстави својот автономен летачки автомобил „кадилак“. Возилото е технички VTOL дрон, односно дрон кој полетува и слетува вертикално и...

AirCar е летачки автомобил кој се претвора во авион за неколку...

Овој автомобил се трансформира во авион за помалку од 3 минути. Крилата се склопуваат во телото на автомобилот, а опашката се издолжува...

ВИДЕО: Летачки автомобил кој може да превезува пилот

Јапонска компанија успешно тестираше летачки автомобил кој успеа во воздух да подигне човек пилот. SkyDrivе е една од многуте компании кои развиваат...

Турција го произведе првиот летачки автомобил

Турскиот производител на дронови Baykar го најави прототипот на првиот турски летачки автомобил на 6 август, кој ако се претвори во комерцијален производ, ќе...

Летачките автомобили пристигнуваат во 2023 година

Додека учесниците на Саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас (CES 2019) најавија дека им требаат уште неколку години за да ги лансираат првите...

Овој автомобил се претвора во авион за помалку од три минути

Словачката компанија Aeromobil сака да гонрепи проблемот со несоодветната инфраструктура по патиштата така што превозот ќе го префрли во воздух. AeroMobil физајнира летачки автомобили...

ВИДЕО: Компанијата Aston Martin направи спортски летачки автомобил

Компанијата Aston Martin на саемот за летачки превозни средства Farnborough Airshow претстави концепт за летачки автомобили наречен Volante Vision, кого го нарекуваат уште и...

Thе Bubble е летачки автомобил кој вози по вода

Колкупати сте заглавиле во сообраќаен метеж и сте посакувале да има нешто со кое побрзо ќе стигнете до вашата дестинација? Тогаш пробајте го ова....

Почнаа нарачките за првиот летачки автомобил во светот

Првиот летачки автомобил во светот кој можете да го купите уште сега беше претставен на Geneva International Motor Show во Швајцарија. Холандската компанија PAL-V...

НАЈПОПУЛАРНИ