5.1 C
Skopje
среда, декември 11, 2019
Почетна Тагови Македонија

Таг: Македонија

Четврт милион македонски државјани мигрирале во ЕУ последниве 10 години

258 илјади македонски државјани, или околу 12% од популацијата, мигрирале во некои од земјите на Европската Унија во периодот од 2008 до...

Вредноста на донациите во Македонија во 2018 изнесуваше два милиони евра

Во 2018 година се забележани 581 единечни случаи на донирање во добротворни цели во Северна Македонија, а со донации во земјата се...

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто

Европската банка за обнова и развој ги ревидира проекциите за растот на македонската економија за оваа и за наредната година на 3,2...

Нарачки преку веб примаат 3,4 од домашните фирми со е-продажба

Од фирмите со електронска продажба нарачки преку компјутерски мрежи годинава примиле 3,6 проценти, а 3,4 проценти имале нарачка на стоки и услуги...

Отворен е повик за финансирање на идеи за климатска акција

На денешната седница на Националниот совет за одржив развој беа преземени првите чекори за развој на Работната програма за Зелениот климатски фонд,...

Во јуни годинава Македонија ја посетиле за 16,6% повеќе туристи во...

Во државава во јуни годинава се регистрирани 119.334 туристи со 264.821 ноќевање, што во однос на јуни лани претставува зголемување за 16,6 проценти, односно...

ФОТОГАЛЕРИЈА од македонскиот електричен автомобил „ЗАС Г20

Првиот македонски електричен автомобил развиен од тимот на „ББ Класик Карс“ со кодно име „ЗАС Г20“ денеска беше претставен пред домашната јавност „ЗАС Г20“  претставува...

Денеска ќе биде претставен првиот македонски електричен автомобил

ЗАС Г20, првиот македонски електричен автомобил пред медиумите и домашната јавност ќе биде претставен денеска. ЗАС Г20 привлекува внимание со ретро дизајнот и конкурентноста во...

Претставници на ЕБОР доаѓаат во посета на Македонија

Делегација од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) од утре ќе престојува во четиридневна посета на Македонија и ќе има средби со владини...

Еуростат: Македонија и Србија со најголем раст на туристички ноќевања

Минатата година Македонија имала најголемо зголемување на бројот на туристички ноќевања меѓу членките на ЕУ, европскиот економски простор и кандидатите за членство, додека Србија...

НАЈПОПУЛАРНИ