Почетна Тагови метрополи

Таг: метрополи

Еве како се накитени за новата година најголемите светски метрополи

0
Новогодишните украи и декорации во градовите не мора да бидат ни претерани ни кичести. Убавината е во окото на тој што гледа, но ускладеноста...

Дванаесет светски метрополи од 2025 година ќе користат само „зелени“ автобуси

0
Дванаесет светски метрополи, меѓу кои Лондон, Париз, Лос Анџелес и Кејптаун, завчера постигнаа договор од 2025 година да се користат само автобуси со нула...

Овие метрополи имаат најмногу дрвја во светот

0
Глобално движење ги поттикнува градовите да садат повеќе дрвја и да планираат повеќе паркови. Но, кои градови во светот имаат најмногу зелени површини? За...