Почетна Тагови микропластика

Таг: микропластика

Микропластика откриена во најголемата европска ледена површина

0
Исландски научници објавија студија во која откриваат дека пронашле микропластика во изолираниот глечер Ватнајокул на Исланд. Тој глечер истовремено е и најголемата ледена површина...

Кога загревате млеко во пластично шише во млекото се испуштаат милиони...

0
Нова студија објавена во списанието Nature Food открива дека бебињата во светот консумираат околу 1,5 милион микропластични делови дневно. Според студијата, микропластиката се ослободува...

Откриена досега најголема количина на пластика на морското дно

0
Меѓународен тим од истражувачи ја откри досега најголемата количина на микропластика на морското дно. Речиси 1,9 милиони ситни честички пластика прекриваат само еден квадратен...

Јапонски научници пронајдоа начин да ја спречат микропластиката од машините за...

0
Јапонски научници открија иновативен начин за микропластиката која се испушта во водата при перење на алишта во машина да не стигне до океаните. Тие...

Сите јадеме по една кредитна картичка пластика секоја недела

0
Микроскопски парчиња пластика се пронајдени на секакви локации - од најголеми длабочини на океанот до арктичкиот мраз. Но, таа микропластика исто така влегува и...

Модерните кесички за чај испуштаат милијарди честички од микропластика во чајот

0
Кога се во прашање добрите потрошувачки навики, бројни истражувања ни предизвикуваат загриженост за речиси се што правиме - од пиењето кафе до користењето на...

Научниците предупредуваат дека влегуваме во ерата на пластиката

0
Едно неодамнешно истражување покажа дека имаме рекордни „фосилни остатоци“ од пластика. Од пластични шишиња и кутии за храна до облека и микровлакна - сето...

Научници од Виена пронајдоа микропластика во човечко тело

0
Научници од Медицинскиот универзитет вo Виена во рамките на гастроентеролошки конгрес одржан деновиве во Виена ги претставија резултатите од своето најново истражување. Тие потврдуваа...

Застрашувачки податоци – дури 90% од солта која ја јадеме содржи...

0
Според едно ново истражување на солта од морињата, од карпите и од езерата, дури 90% од солта која ја користиме во исхраната содржи микропластика....

Greenpeace откри дека и Антарктикот е загаден со микропластика

0
Во седум од осум примероци кои активисти од Greenpeace ги земале од Антарктикот и ги анализирале на почетокот на годината, се откриени трагови од...